439 zynde, in de ketting zal geklonken worden voor den tyd van zes maan den om aan de gemeene werken te arbeiden en, een Europees zynde, verbeuren zal een boete van rds. 50, dan wel by onvermogen om die te voldoen aan den lyve zal worden gestraft door diegeenen, onder wien hy zal sorteeren, met interdictie om immer weer in de bovenlanden te mogen komen, op poene van eene nadere ernstiger correctie, maar ook de landeigenaar zal moeten betalen rds. 50 voor ieder deserteur, die in dier voegen op zyn land aangehouden of van daar ontkomen zal zyn, zullende alle deze boetens komen ten profyte van de krygs-kas". Schietproeven met een gepantserden trein in Engeland. Bij Newhaven op den Spoorweg van Londen naar Brighton en de Zuidkust hebben belangwekkende proeven plaats gehad met een gepant serden trein, waarop een kanon van 40 pond was geplaatst, een en ander ingericht volgens de denkbeelden van den majoor der artillerie Stone en eenige officieren van de vrijwillige artillerie van Sussex en bediend door manschappen van dit korps. Deze proeven, welke door een groot aantal artillerie-officieren werden bijgewoond, zijn zeer bevredigend uitgevallen, de bediening gaf tot geene bezwaren aanleiding en het afvuren van het kanon deed niet de minste schade aan de stabiliteit van den trein. Het stuk en zijn affuit staan op een bedding, die draaien kan om een verticale as en op een platten wagen rust. De terugloop wordt tegengegaan door een hydraulischen rem. Verscheidene schoten werden gedaan op een afstand van ongeveer 2500 M. Militair Weekblad). Proeven met rookzwak buskruit in Rumenië. Proeven met rookzwak buskruit, vervaardigd door de majoors der artillerie Dragomirescu en Iliescu hebben vrij goed voldaan, maar niet zoodanig dat een invoering van dit buskruit alsnog wenschelijk wordt geacht. Van andere soorten heeft het beste voldaan het Oostenrijksch buskruit Schwab, waarvan nog 5000 KG. zijn besteld voor proeven op uitgebreide schaal. Het buskruit Schwab, aldus genoemd naar den samensteller, directeur der buskruitfabriek te Stein, is, schijnt het, een nitro- cellulose in korrels van ongeveer 3/4 mM. middellijn; met een lading van 2.75 G. werd aan een projectiel van 15.8 G. een aanvangssnelheid van 600 M. medegedeeld. (Militair Weekblad).

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 456