446 - De herinnering aan Rombouts, aan den trouwsten vriend dien wij ooit hebben gehad, deed ons hier eene uitweiding maken. Wij keeren terug tot de geschiedenis van het Militair Tijdschrift. Wie de verdere afleveringen van den eersten en tweeden jaargang naziet, zal opmerken dat het daarin aan verscheidenheid niet ont breekt. Inderdaad was de medewerking dan ook weldra voldoende te noemen. Natuurlijk: het eene stuk was beter dan het andere! maar alles te zamen genomen, dunkt ons, maakte het jeugdige tijd schrift geen slecht figuur. Dit (dankbaar moge het worden herinnerd, want de zes en twintig jarige „hoofdredacteur'' had wel eens eenige aanmoediging noodig; hij stond, natuurlijk, nu en dan aan hatelijke aanvallen bloothij moest hard werken om te zorgen dat de afleveringen steeds op tijd verschenen, en vroeg zich-zelven nu en dan wel eens af of hij wel verstandig gedaan had, zich al die soesak op den hals te halen) dit werd ook in Nederland erkend. De voornaamste militaire schrij vers van dien tijd Knoop, De Roo van Alderwerelt, \Y. A. van Rees schreven zeer gewaardeerde brieven van goedkeuring en sympathie; eenigen tijd later ontvingen wij de mededeeling dat Z. M. de Koning, nadat „Hoogst Dezelve zich van de belangrijkheid van dit tijdschrift heeft overtuigd", onder de inteekenaren wenschte te worden opgenomen (24 September 1870); en in Februari 1871 werd het Militair Tijdschrift uitvoerig en in zeer vleiende bewoordingen aangekondigd in De Gids door den majoor later generaal P. M. Netscher. Onder de belangrijkste opstellen, in de beide eerste jaargangen voorkomende, kunnen wij nog vermelden een van den toenmaligen kapitein Yerstege, over de noodzakelijkheid van eeu generalen staf; een van den luitenant, later luitenant-kolonel, Helderman, over de expeditie naar Ceram van 1865—1866. Vertalingen of omwerkingen uit vreemde tijdschriften of boeken kwamen er niet veel in voor. Nu wij van deze laatste categorie van tijdschriftartikelen spre ken, worde hier medegedeeld hoe we daaraan kwamen. De redactie ontving geregeld de Belgische, Fransche, Duitsche en Engelsche militaire tijdschriftenen deelde daaruit aan hare lezers mede wat

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 465