35 Volgens den indruk vroeger van die organisatie gekregen, was deze niet vrij van eenige weelde, zoowel wat dirigeerend als wat opzichtvoerend personeel betreft; en na dien tijd heeft de formatie aan personeel geene belangrijke reductie ondergaan. De veranderingen bij het wapen, voor den A. C. W. het meest van gewicht, warende invoering van het stalen materieel bij de veld en bergbatterijen, het verdwijnen van onderscheidene kanonnen, houwitsers en mortieren uit het Indisch geschutstelsel en de afschaffing van buskruittonnen als pakmiddel voor patronen. De eerste had voor den A. C. W. ten gevolge, dat een belangrijk geringer aantal houten affuiten moest worden aangemaakt en hersteld. Hierbij moet worden aangeteekend dat de plaatijzeren munitiekisten der bij de proefveldbatterij uitgezonden voorwagens niet ingevoerd werden en dat de raden van het stalen materieel van dezelfde grond stof en constructie waren als die van het 8cm veld-en bergmaterieel; doch dit neemt niet weg dat in de houtwerkplaatsen de hoeveelheid werk door die invoering is verminderd. In de smederij is dit echter niet het geval geweest en in de metaaldraaierij, die voor de afwerking der projectielen met koperen banden vrij aanzienlijk uitgebreid is, en in de instrumentmakerij is het werk niet weinig toegenomen. De tweede verandering is oorzaak dat met de geschutsoorten veel artilleriematerieel verviel en dus niet meer voor bestelling in aan merking komt, terwijl van ander materieel betrekkelijk groote hoe veelheden beschikbaar kwamen om elders te worden gebruikt. De derde, die door het vrij komen van een enorm aantal buskruit tonnen, welke als pakmiddel van patronen hebben gediend, oorzaak is dat in tal van jaren, ook als pakmiddel van buskruit, geen nieuwe tonnen aangemaakt zullen worden, heeft ten gevolge gehad dat de kuiperij hare hoofdreden van bestaan verloor. Wel staat daar tegenover de aanmaak van een groot aantal pakkisten voor patronen, doch eerstens geschiedt deze aanmaak niet in de kuiperij en twee- dens is dit eenvoudig en hoofdzakelijk machinaal werk, zoodat het betrekkelijk weinig toezicht vereischt. Uit hoofde van het vooropgestelde gevoelende, dat deze aangele genheid door ons niet met volledige kennis van zaken beoordeeld

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 46