460 thans kunnen beschikken, zullen zij wellicht kunnen doen wat wij, twintig jaar geleden, in den steek moesten laten. In den jaargang 1886 vinden wij, onder andere belangrijke opstel len o. a. een over het beleg van Tuyen-Quan (Tonkin) een uit voerige studie over onze transportmiddelen bij militaire expeditiën, van den heer van Kooten. Wij wenschen bij dit stuk of, juister gezegd, bij een onderdeel daarvan, een oogenblik stil te staan, omdat hetzelfde onderwerp onlangs ook ter sprake gebracht werd door den heer A. Pruijs van der Hoeven, in zijn Veertig jaren (bl. 44Deze deelt n.l. mede, dat de proef met olifanten als transportmiddel te Atjeh is genomen tegen den zin van het legerbestuur; dat men op eigenwijze manier, instede van model-pakzadels uit Britsch-Indië te laten komen, de beesten had beladen met djatihouten stellages van eigen vinding„deze onpractische machines verdroten de olifanten, zij werden wild en men moest eindigen zich van de dieren te ontdoen; en dat was het einde van olifanten proeven" Welk nut, mag men wel vragen, hebben dergelijke praatjes? Men vergelijke daarmede nu eens de juiste toedracht der zaak, gelijk die ons in het Militair Tijdschrift wordt medegedeeld! Sedert 1875 had het legerbestuur aan de quaestie zijne aandacht gewijd; alle mogelijke inlichtingen werden in Britsch-Indië ingewonnen, en daarop deed het legerbestuur in 1877 het voorstel om een zestal olifanten in Siam aan te koopen. Eerst in 1880 ging de Regeering tot den aankoop over: toen werden er, door onzen consul te Poeloe Pinang, vier beesten met twee jongen aangeschaft te Perak voor f 2854. De consul had zich bij den koop, gelooven wij, in zijn nek laten zieneen olifant stierf dadelijk na den aankoopeen tweede kort na aankomst, aan leverbotziekte; een derde binnen het jaar aan ouder domszwakte. De geschiedenis der draagzadels is door den heer Pruijs van der Hoeven ook al niet juist verteld: daar er geen draagzadels waren meegekomen, werd er een gemaakt, dat echter niet bijzonder voldeed daarna werden er van Penang ontvangen. Waarom de olifanten niet

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 477