- 464 vijf en twintig jaren even grooten, of nog grooteren, vooruitgang zullen aantoonen, zoodat hij, die bij het gouden feest van ons Tijd schrift een terugblik op het verledene zal werpen, van zijn standpunt met recht zal kunnen zeggen: wat liet dat werk in 1895 nog veel te wenschen over! Onze wensch is, dat het officierskorps in zijn geheel steeds meer zal medewerken om het Tijdschrift een uitstekend orgaan van het leger te doen zijn. Dan zal het Tijdschrift een machtigen invloed ten goede kunnen uitoefenen, door te werken op de publieke opinie in Indië, en daardoor op die in Nederlaud. Yelen stellen zich voor, dat de Volksvertegenwoordiging ten op zichte van het bestuur in onze koloniën grooten naar veler opvat ting zelfs te grooten invloed heeft. Ten onrechte. Zij kan nu en dan een goeden wenk geven; sommige leden kunnen, met meer of minder kennis, over het een of ander onderwerp eene redevoering houden, veel tot stand brengen kan zij nieten de leden moeten maar al te dikwijls ervaren dat al hun inspanning niets helpt wan neer de minister zich tegen hunne wenschen verzet. Wat ons betreft, volgens onze ervaring is de taak van den Volks vertegenwoordiger eene even moeielijke als ondankbare. Aangenamer en dankbaarder is de taak van de pers, die, wanneer zij op de hoog te is van haar taak, geleidelijk de meeningen in de goede richting leidt en op den langen duur het meeste succes verwachten kan. Daarom kunnen de Indische officieren de belangen van hun leger niet beter behartigen dan door ze, op degelijke en waardige wjjze, in hun Tijdschrift te bepleitenzich niet te laten ontmoedigen wan neer niet spoedig verkregen wordt wat zij wenschen, maar dan te bedenken dat de steen niet met den eersten droppel wordt uitgehold, dat geen boom valt met den eersten slag. Vooral niet de boom van onkunde en onverschilligheid. Maar het Indisch Militair Tijdschrift, den zoo goed ingeslagen weg vervolgende, zal er krachtig toe medewerken dat die bootn wordt geveld. Met dezen wensch eindigen wij onze causerie. Ais oprichters van dit maandschrift ons daartoe geroepen achtende, bevelen wij zijne

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 481