468 mensch maakt, zich ia het gevecht nog talrijke oogenblikken zullen voordoen, waariu van een stoutmoedig ondernomen en handig uitge- voerden cavalerieaanval groote uitkomsten te verwachten zijn. Bij de ruiterij, wier toekomstige tactische ontwikkeling dan ook minder op technisch, dan op intellectueel gebied moet worden gezocht, moeten, naast den eisch, dat de cavalerie in verband met de hevige vuuruitwerking der infanterie en der artillerie, eene uitnemend geoe fende terreinruiterij zij, den doorslag geven 1°. behendigheid van den enkelen ruiter in het rijden van zijn paard en het hanteeren van zijne wapens 2°. beweegbaarheid en manoeuvreervaardigheid van den troep in alle richtingen, onverschillig de formatie waarin deze zich bevindt} 3°. snelheidten einde het schokvermogen te verhoogen en van elke gunstige gelegenheid tot den aauval gebruik te kunnen maken 4°. zelfstandigheid en onafhankelijkheid van de andere wapens bij alle opdrachten, die haar ten deel kunnen vallen, zonder de samenwerking te schaden en 5°. vermindering van het gewicht hetwelk het paard te dragen heeft, tot de uiterste grens. Eene belangrijke paragraaf in het boek is mede die over de wa pening, alwaar met de uiterste nauwkeurigheid alle voor- en nadeelen van het gebruik van lans, pallas, degen en sabel worden in de schaal gelegd. Eigent zich eene lans alleen tot steken en gedoogt zij het pareeren niet, wuardoor zij alle defensief ten eenenmale mist, heeft zij door hare grootere lengte dan eenig zwaard of eenig ander stootwapen, een ontzaglijk overwicht en oefent zij daardoor alleen reeds een grooten moreelen invloed uit, welke zich hoofdzakelijk vóór den schok openbaart en aan den tegenstander moed en zelfvertrouwen ontneemt, niet echter deugt de lans voor het handgemeen op de plaats. De lans is dan ook alleen het wapen voor het gevecht in voor- waartsche richtingterwijl haar de navolgende nadeelen aankleven: 1°. de moeielijke hanteering, welke eene langdurige oefening vereïscht 2°. de omstandigheid, dat het tweede gelid bij uitzondering van dit wapen kan gebruik inaken en

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 485