469 3°. de ontegenzeggelijk bezwarende doode last, als tot het gevecht te voet wordt afgestegen en de moeilijkheden, welke zij bij den veiligheidsdienst oplevert. Alhoewel niet in dezelfde mate als de lans, zijn ook de pallas en de degen, die beide een rechten kling hebben, wapenen van over wegend offensieven aard, die zich voornamelijk tot steken leenen. De kromme sabel is daarentegen alleen tot houwen geschikt, ter wijl de flauw gebogen kling is ontstaan uit de overweging, dat men zoowel moet kunnen steken als houwen, omdat in den afweer bij het handgemeen der vervolging, de houw door den vervolgde minder moeilijk dan de steek toe te brengen is. De steek, zoo redeneeren verder de makers van bet boek, is werk zamer en gevaarlijker dan de houw, daar hij den tegenstander in den regel buiten gevecht stelt; tevens wordt hij gemakkelijker, d. w. z. ten koste van een geringere krachtsinspanning en ook sneller en zekerder toegebracht. De stoot toch treft den tegenstander overal, terwijl de houw een zwak punt zoeken moet en dit meestal slechts op de armen, de handen of het hoofd vinden kan. Daarbij komt dan nog, dat de stoot moei lijker te pareeren is en de ruiter zich daarbij minder bloot geeft, terwijl de houw dikwijls scheef, d. i. niet met het scherp, maar met het plat toegebracht wordt, in welk geval de uitwerking uit den aard der zaak gering is. Uit het hoofdstuk „kleeding" stippen wij even aan, dat de belasting van het Nederlandsehe cavaleriepaard (op den rug) bij de thans be staande bepakkingswijze 110 KG. bedraagt, waarvan 30 KG. dood gewicht. In dat gewicht vertegenwoordigt de kleedinggQ. het zadeltuig15 70 de wapenen 5 90 de bepakking (ook de overjas) en13.95 de ruiter (ongekleed)65.00 Totaal .110.13 KG. 77 7) 7) 77

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 486