37 beheer behooren te worden aangemaakt, terwijl ook herstellingen en „wijzigingen zelden uit handen kunnen worden gegeven. alle voorwerpen, waarvan den aannemers modellen kunnen „worden verstrekt en welker keuring tijdens de fabricage of na de „aflevering, zoo min ten opzichte der gebezigde grondstoffen als van „de deugdelijke bewerking aan bezwaar onderhevig is, aan de par ticuliere industrie behooren te worden toegewezen. „c. van de vele tusschen deze uitersten vallende behoeften niet meer „aan de artillerie-inrichtingen moet worden vervaardigd dan noodig „is om de gegevens te verzamelen, ten einde de keuring buitenaf „met zaakkennis te kunnen bewerkstelligen." Yoor de juistheid der grondbeginselen beroept de heer Witte zich op personen van gezag; wij zullen daarover dan ook niet in debat treden en zelfs de gevolgtrekkingen als in het algemeen, doch meer speciaal voor groote rijken, die voor de Rijkswerkplaatsen overvloed van werk opleveren, juist, accepteeren; hoezeer het misschien niet geheel overbodig is omtrent punt c. aan te teekenen dat het dringend noodig is van een artikel, dat bestemd is voor overgave aan de par ticuliere industrie, het aantal vooraf in eigen beheer aan te maken stuks niet te beperken, tot gegevens verzameld zijn omtrent de keuring, maar op te voeren tot zekerheid bestaat tegen welken prijs het in billijkheid geleverd kan worden; want het is haast ongeloofelijk in welke mate het voor den aanmaak van eenig artikel vereischte arbeids loon nog afneemt nadat het als stukwerk is uitgegeven. Wij willen naar aanleiding van die gevolgtrekkingen slechts nagaan of het ook voor Indië aanbeveling verdient onderscheidene artikelen, die thans bij den A. C. W. worden aangemaakt, uit de particuliere industrie te betrekken en daarbij eerst het oog slaan op de particu liere, goedkoopheidshalve bij voorkeur de Inlandsche en Chineesche^ industrie in Indië en daarna op die in Europa, bij voorkeur, die in Nederland. Wij vestigen er daarbij de aandacht op, dat de productiekosten van eenig voortgebracht artikel zijn samengesteld uit de waarde aan ver bruikte materialen, het bedrag der verwerkte arbeidsloonen en dat der algemeene onkosten. Ontegenzeggelijk kunnen, volgens de omschrijving sub. onder-

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 48