OVER DE STRAFBAARHEID VAN HET DUEL. De vraag of het duel bij de wet strafbaar is gesteld, haDgt af van een andere vraag, n.l. welke gevolgen heeft her tweegevecht gehad. Wanneer men in het strafwetboek voor Europeanen in Nederlandsch- Indië nagaat, welke handelingen in den tweeden titel van het tweede boek bij de Wet strafbaar zijn gesteld tegen bijzondere personen, zoo zal men te vergeefs naar eene bepaling zoeken, waarbij het tweege vecht als zelfstandig misdrijf door den Wetgever beschouwd en als zoodanig met straffen bedreigd is. Is de handeling van het duel op zich zelve mitsdien niet strafbaar, zoodat het feit, dat men te zamen geduelleerd heeft en dit geen doodslag of verwonding heeft ten ge volge gehad, in onze thans in Indië vigeerende wet geene strafbare handeling daarstelt, een gansch ander karakter krijgt het duel wan neer een der combattanten in den tweestrijd gedood dan wel ver wond geraakt is. In die gevallen behooren de handelingen onder de rubriek opzet- telijken doodslag, dan wel moedwillige verwonding, bij de art. 210 en 224 van het strafwetboek voor Europeanen in Nederlandsch-Indië voorzien, strafbaar te worden gesteldmitsdien wordt niet het duel- leeren als zoodanig, edoch de nadeelige gevolgen, welke het twee- Tres souvent on se bat en duel par amour- propre, dans la crainte d'etre ridiculisé ou de passer pour lache si on laisse sans réponse une provocation. Le législateur vient en aide ces esprits timorés, qui n' osent pas se mettre au dessus d'un fatal préjugé. Ce n'est pas le sabre, mais la loi qui doit régner exclusi- vement, au salut public contre le trouble social. J. S. G-. Nijpels.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 493