479 stelden, als tijdgenooten van de wording van dat wetboek wel geacht moesten worden met de strekking daarvan ten volle bekend te zijn geweest. Wij zijn volkomen met het Hof eens, dat noch de Fransche wetten van 1791, noch de Code van Brumaire Au IV van het duel gewag maakten en de onpartijdige beoordeelaar der geschiedenis van de Fransche omwenteling moet erkennen, dat noch de constituante, noch de nationale vergadering de strafbepalingen ten aanzien van moord en moedwillige verwonding toepasselijk geacht heeft op manslag en verwonding in duel gepleegd, maar het is de vraag hoe de wetgever van 1810 het tweegevecht beschouwd heeft. Onder het eerste Keizerrijk geen enkele vervolging wegens tweege vecht. Onder de Restauratie elf arresten van het Hof van Cassatie, die het duel straffeloos verklaarden „hors les cas de loijaui de perfidie ou de trahison", de uitspraak der Cours roijales vernietigende, de leer der strafbaarheid van het duel huldigende, waaruit men zoude kunnen afleiden dat het algemeen gevoelen over de strafbaarheid van het duel naar den Code Penal eerder in striid was met de na de res tauratie door het Hof van Cassatie omhelsde leer dan daarmede overeenkomstig. Een arrest van het Hoog Gerechtshof in België van 12 Februari 1835 gevolgd door vele andere arresten in gelijken zin deed op nieuw bij velen twijfel ontstaan nopens de juistheid der heerschende meening en twee jaar later besliste ook het Fransche Hof van Cassatie bij arrest van 22 Juni 1837 in gelijken zin als het Belgische Hof. Op gelijke wijze hebben ook later bij ons in Nederland zoowel de Hooge Raad als bet Hoog Militair Gerechtshof recht gedaan, fl) Wij zijn met het H. M. G. van N. I. alzoo eens, dat de Code het duel niet als een afzonderlijk misdrijf kent, maar zoude daarom het duel une matière non réglée bij dien Code in den geest van art. 484 C. P. zijn? Zoo neen, valt het dan in de termen van de art. 295 en volg. van gemeld wetboek, met dien verstande dat daarbij, zooals weieens (1) Arrest 18 Juli 1845 en 24 Februari 1846 van den Hoogen Raad; Arrest 13 Juni 1844 van het H. M. G.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 496