38 scheidene artikelen, die thans bij den A. C. W. worden aangemaakt, door aanschaffing bij particulieren worden verkregenals zoodanig noemen wij slechts: batterijkisten, kruishouten, kaapstanders, kruiwa- wagens, aardstampers, piketpalen, sleggen, brandladders, werkbanken, kasten, tafels, stoelen, banken, doodkisten, vaatwerk, harnachement, eenvoudig gietwerk voor de genie en den waterstaat, badstoelen, kook- ketels, theeketels, gebitten, stangen, kinkettingen, banketjukken, for nuizen, waterbakken, komforen. Daarentegen moet volgens de omschrijving sub. a. van onder scheidene andere voorwerpen de aanmaak noodzakelijk in eigen beheer plaats hebben; als zoodanig noemen wij: affuiten voor de veld- en bergbatterijen, houten affuiten, onderstellen tot voorwagens, munitiekisten tot voorwagens, alle soorten van projectielen, ramen voor walaffuiten, vestingbokken, raden, lamoenberriën, richtmiddelen als opzetten en quadranten, afsluitringen en platen, visiteerinstru menten enz. Het verschil tusschen deze beide seriën valt terstond in het oog; de eerste bestaat uit eenvoudige voorwerpen, waarbij betrekkelijk weinig toezicht en weinig machinale arbeid noodzakelijk zijn; de voorwerpen der tweede serie moeten wat grondstof en afmetingen betreft aan hooge eischen voldoen en vorderen bij den aanmaak raad pleging-van teekeningen en streng deskundig toezicht. Dientengevolge kosten de eerste feitelijk niet veel meer dan het bedrag aan materialen en arbeidsloonen en zou de overgave daarvan aan de particuliere industrie het totaal bedrag der algemeene onkosten slechts weinig doen verminderen, hetgeen terstond zal worden toege geven, indien nog vermeld wordt dat die hoofdzakelijk voortvloeien uit de ondervolgende posten de officieren, onder wie de comptabele magazijnmeester, den werktuigkundigen ingenieur, den magazijnmeester 4de klasse, den militair ambtenaar, de conducteurs, het opzichtvoerend personeel, de teekenaars en de portiers. a tr o

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 49