490 Een plaat van 2 mM. en een blok van 1.1 M. dennenhout worden op 800 M. doorboord. Op de kleine afstanden worden de beenderen niet verbrijzeld en door de been weefsels te zamen gehouden. De ingang van de wond is ongeveer gelijk aan het kaliber; daar waar de kogel uitgaat niet veel grooter; zachte beenderen worden niet gesplinterd. Proeven worden genomen met een nieuw repeteergeweer, waarvan Daudetau uitvinder is; daarover echter later. Engeland. Reeds vroeger is medegedeeld, dat in Engeland, „cordite" gebruikt wordt. De Jahresberichte 1892 geeft omtrent bestand- deelen en fabricatie het volgende aan. Volgens Majoor Scott, directeur der Waltham-Abbey kruitfabriek, bestaat het Engelsche rookzwakke kruit uit gelijke deelen schietkatoen en nitroglycerine. Het schietkatoen wordt door toevoeging van 16 °/0 azijnzure aether (aceton) geprepareerd. Het Nobelkruit bestaat uit gelijke gewichts- deelen collodiumwol en nitroglycerine, hetwelk dinitrocellulose geeft in plaats van trinitrocellulose. Bij den aanmaak voegt men of aceton bij de nitroglycerine en daarna het schietkatoen of men lost eerst het schietkatoen met aceton op en voegt daarna de nitrogly cerine er bij. Om de hevigheid der uitwerking te verminderen, kan men grafiet, olie, vet, tanine, enz. er aan toevoegen. In een mengmachine wordt alles zoodanig dooreengewerkt, dat men een geheel homogene koek verkrijgt, die zeer taai isdaarna gaat deze koek onder een persmachine, ten eiude nog sterker verdicht en in stukken gesneden te worden. Deze stukken worden nu in een hollen cylinder gedaan, in welks bodem zich een kleine opening bevindt, waardoor het cordite middels een zuiger wordt gepersthet in draden te voorschijn komende cordite wordt op spoelen gewonden, die daarna naar een drooginrichting gaan. Deze drooginrichting bestaat uit een hollen cylinder, waardoor een voortdurende luchtstroom gaat en die van buiten door stoom of warm water omgeven is. Na dit drogingsproces is het cordite klaar en

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 507