39 De soldijen, toelagen, vivres en kleeding, doch geen werkgelden van het personeel der compagnie artilleriewerklieden. 0 de klerken, het machinepersoneel, den Inlandschen magazijnsmandoer, g I de magazijnsknechten, de bureauoppassers, de koelies, de gelden voor schrijfbehoeften, de gelden voor steenkolen en smeer middelen, de gelden voor onderhoud der gebouwen. Volgens Art. 90 van het reglement op den A. C. W. (Algemeene order N°. 80 van 1875) worden niet in rekening gebrachtinteresten van het kapitaal dat de A. C. W. bij aankoop heeft gekost, waarde vermindering der gebouwen, kosten van nieuwe aanbouwingen, inte resten van het kapitaal, gerepresenteerd door de voorraden aan gereedschappen en materialen. Het zou kunnen zijn dat bij overgave aan de particuliere industrie van alle voorwerpen, welke daarvoor maar eenigszins in aanmerking kunnen worden gebracht, de hoeveelheid werk in sommige werkplaatsen zoodanig verminderde, dat enkele onderopzieners en meesterknechts uit de formatie zouden kunnen vervallen; mogelijk zou de admini stratie iets minder uitgebreid worden en een weinig op magazijnsper- soneel, klerkenloon en dergelijke bezuinigd kunnen worden; maar het is duidelijk dat het bedrag der algemeene onkosten op verre na niet evenredig met het bedrag der eigenlijke productiekosten vermin deren zou en dat dus de percentsgewijze verhooging voor algemeene onkosten op de overige artikelen aanmerkelijk zou stijgen. Een voorbeeld zal dit zoo noodig nog duidelijker maken. Onder de goederen der eerste serie komt voor harnachementdaar nu het aanmaken van goed harnachement zeker tot het moeielijkste zadel- makerswerk behoort, mag besloten worden dat ook al het overige, wat nu in de zadelmakerij van den A. C. W. wordt vervaardigd, uit de particuliere industrie zou kunnen worden betrokken; zoodat zich hier het buitengewoon gunstige geval voordoet, dat door die overgave een geheele werkplaats kan worden opgeheven. Daardoor komen de inkomsten van het opzichtvoerend personeel voor die werkplaats en P I

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 50