40 gedeeltelijk die der artillerie-werklieden-zadelmakers uit de onkos ten- rekening te vervallende laatste slechts gedeeltelijk omdat alleen de inkomsten als militair op de onkostenrekening komen, terwijl de werkgelden als arbeidsloon in de productiekosten van het voorwerp zijn begrepen. Voor iedere andere werkplaats blijven de moeielijkste werkzaamheden steeds bij den A. C. W, moeten juist deze door ar tilleriewerklieden worden verricht en vereischen zij het meeste des kundig toezicht; zoodat daar, door overgave van een gedeelte van het werk, de onkostenrekening veel minder wordt ontlast. Neemt men nu in aanmerking dat jaarlijks in de zadelmakerij voor f 18000 aan leder wordt verwerkt en dat daaraan de helft a twee derden van dat bedrag aan arbeidsloonen wordt ten koste gelegd, dan worden de eigenlijke productiekosten met f 28000 verminderd, terwijl de totale onkostenrekening met bovenvermelde inkomsten, ongeveer f 7000 wordt ontlast. Beide bedragen zijn dus op verre na niet gelijk; en, aaugezien de verhooging voor algemeene onkosten over de geheele voortgebrachte waarde, die thans steeds 112 pCt. bedraagt, bij de zuinigste formatie en de meest mogelijke beperking der uitgaven, niet tot beduidend minder dan 100 pCt. teruggebracht zal kunnen worden, blijkt, dat de onkostenrekening lang niet evenredig met de productie kosten vermindert, zoodat door dezen maatregel de percentsgewijze verhooging op de overige artikelen zou worden verhoogd. Werd die maatregel niet uitsluitend op de zadelmakerij toegepast, doch ais alge meene maatregel ingevoerd, dan zou, volgens hetgeen boven gezegd werd, de verhouding tusschen de reductiën van algemeene onkosten en productiekosten nog nadeeliger worden en de percentsgewijze ver hooging op de resteerende artikelen bedenkelijk stijgen, wat te be wijzen was. Door overgave van alle artikelen, welke daarvoor in aanmerking komen, aan de particuliere industrie, worden dus de totale uitgaven van den A. C. W. verminderd met de kosten dier voorwerpen aan materialen en arbeidsloonen en een betrekkelijk gering deel der al gemeene onkostende vraag is nu of die voorwerpen voor dat ge zamenlijke bedrag uit de particuliere industrie kunnen worden ver kregen, aannemende dat de keuring door het aan den A. C. W. verbonden blij vende personeel zonder extra kosten zou kunnen geschieden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 51