41 Die vraag kan door ons niet met zekerheid worden beantwoord; maar het ondervolgende kan te dien aanzien toch eenig licht geven. Er is geen reden om aan te nemen dat de arbeidsloonen in de par ticuliere industrie beduidend lager zouden zijn dan die der vrije In landers bij den A. C. W.de prijzen der materialen kunnen echter, door te profiteereu van een toevallig gunstige markt, misschien iets lager zijn, hoewel de particulier voor die, welke uit den vreemde worden aangevoerd, inkomende rechten betaalt en het Gouvernement niet; de onkosten voor toezicht op het werk en algemeene leiding zijn stellig mindervoor de meeste artikelen is machinale bewerking niet noodig, zoodat onkosten voor machinepersoneel en steenkolen vervallenkan machinale bewerking echter worden toegepast, dan staat bij eenmaal aanwezige installatie, zooals bij den A. C. W, de besparing aan arbeidsloon ruimschoots daartegenover. De particulier brengt voorts op zijn onkostenrekeningrente van het kapitaal in zijn zaak gestoken, waardevermindering van gebouwen en inventaris, assurantiekosten, belasting enz. en zal in verband met de keuring, waaraan de voor het Gouvernement bestemde voorwerpen onderwor pen zijn, de prijs van deze hooger moeten stellen dan van die voor de gewone handelsmarkt bestemd; terwijl eindelijk een niet onbeduidend percentage aan winst wordt gevorderd. Alles overwegende komt het ons voor, dat de voorwerpen door de particuliere industrie wellicht geleverd kunnen worden tegen lageren prijs dan ze nu bij den A. C. W. kosten met inbegrip van de per centsgewijze verhooging, maar stellig niet voor het totale bedrag, dat, door hunne overgave, bij den A. C. W. werkelijk vrij komt, zoodat van geldelijk voordeel voor het Gouvernement geen sprake is. Niet alleen bestaat onder die omstandigheden voor de overgave geen aan leiding, maar zij moet zelfs ten sterkste worden ontraden, omdat een vrij beduidend verschil in het voordeel van de particuliere industrie onbetwistbaar aangetoond moet kunnen worden om een stelsel van aanschaffing te mogen aanvaarden, waarvan met zekerheid kan wor den voorspeld, dat in weerwil van de stelligste keuringsvoorschriften, de afwerkiug en de soliditeit der voorwerpen ver zulleu achterstaan bij die van hetgeen de A. C. W. levert. Beschouwden wij in het bovenstaande de zaak alleen uit een finan-

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 52