514 ook om het voor vallen te bewaren, en om te velde na een aanval vlug te kunnen omkeeren en terugrijden). Wanneer men nu een dusdanig geschoold paard met de teugels aanhoudt en tegelijkertijd voortdrijvende hulpen aanbrengt, zoo zal het, van den eenen kant ingehouden en van den anderen aangezet, de borst vooruit werpen en in drift de beenen oplichtendoch natuurlijk niet zoo lenig alsof het niet bereden was. Geeft men het op deze wijze in vuur gebrachte paard de teugels, dan zal het, zich door de lichte besturing van het mondstuk vrij gevoelend, uit pleizier in eene trotsche houding, met lenige beenen moedig voorwaarts gaan en een prachtig figuur maken. En wie zoo'n paard ziet, zal zeggen dat is een edel, gewillig, ridderlijk, moedig en trotsch dier; een weg slepend en tegelijk ontzaglijk gezicht. Dit alles tot nu geschrevene is voor hen, die liefhebbers van zulke zaken zijn. ELFDE HOOFDSTUK. Wil iemand een schoon, goedgaand en vlot paradepaard (1) tot zijne beschikking hebben, dan is dat niet uit ieder paard te verkrij gen, want daartoe behoort het werkelijk intelligent te zijn en een krachtig ruiter te hebben. Menigeen denkt, dat een paard met lenige beenen ook het lichaam gemakkelijk moet kunnen bewegendit is echter niet zoodoch een paard met buigzame en tegelijk korte en sterke lendenen, zal de achter hand ver onder de voorhand vooruit kunnen zetten. Als men nu op het oogenblik, dat het paard voorgrijpt, met de teugels aanhoudt, zoo buigt het de achterhand in de spronggewrichten en verheft het de voorhand, zoodat iemand, die er voor staat, den buik kan zien. Men moet echter, (1) Het woord paradepaard komt vrijwel overeen met het grieksche Tpompikos", pronk of prachtroa, zoodat het denkelijk wel zijn naam ontleent aan de feestelijke optochten „pompae" bij gelegenheid der groote Godenfeesten n.l. de Panathenaeën en de daaraan verbonden wedrennen van allerlei soort. Het was, zooals bekend is, eene hoofdzaak voor de rijke ridders van Athene zulke feesten door hun schitterend optreden te verheerlijken en bij de wedrennen te toonen, wat zij met hun strijdros konden uitvoeren. Het is merkwaardig', dat van de afbeeldingen van meer dan 200 paurden voorkomende aan de friezen van het Parthenon slechts vier in draf of eigenlijk in stap, doch alle andere als in galop zijnde, afgebeeld voorkomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 531