518 beenen en de voeten zullen natuurlijk buiten het zijpantser uitsteken; (1) toch zijn die ook heel goed te beschermen als men zich laarzen laat maken van hetzelfde leder waarvan de zolen worden gemaakt, daar zij dan dienen zoowel tot dekking van de onderbeenen als tot schoeisel. Dit zijn alzoo de middelen om zich, zoo het den Goden behaagt, tegen kwetsuren te vrijwaren Om daarentegen den vijand te bena- deelen, prijzen wij den krommen sabel meer aan dan het rechte zwaard. (2) Yan zijn verhoogden zit uit zal de houw met den krommen sabel den ruiter meer helpen dan die met het zwaard. Verder geven wij in plaats van de lange lans, die licht breekbaar en moeielijk te hanteeren is, de voorkeur aan de werplansen van kornoeljehout; waut hij, die met deze twee kan omgaan, kan de eene werpen en de andere behouden om naar voren, op zij en naar achteren te steken en tevens is zij niet alleen sterker en duurzamer dan de lange lans, doch ook gemakkelijker te hanteeren. Eindelijk prijzen wij het zoover mogelijk kunnen slingeren van de werpspies, want hierdoor heeft men tijd om om te keeren en van lans te verwisselen. (De zin hiervan is de volgendede ruiter, die bij het begin van het aanspringen zijn werpspies slingert, moet zich niet door zijn paard tot vlak bij den vijand laten meevoeren, doch dadelijk om- keeren zoodra hij zijn lans of speer geslingerd heeft en zoodra hij van lans heeft verwisseld, d.w z. zijn tweede lans ter hand genomen heb bende, op nieuw, hetzij tot den worp, hetzij tot den stoot vooruitgaan). Daarom den nadruk van Xenophon op het oefenen in snelle wendingen. We willen ook nog aangeven hoe men het beste slingert. Als men n.l. den linkerschouder voorbrengt en den rechter terughoudt, zich in de heupen opricht en zoo, de punt der lans een weinig naar boven gericht, slingert, dan zal de worp het krachtigst en het verst zijn het zekerste wordt zij geworpen, als zij hare zelfde richting tot aan het doel behoudt. En dit nu is geschreven tot leidraad, leer en oefening van de leeken. SoloAugustus 1894. E. Rudolph. (1) Hij is hier in tegenspraak met het even gezegde omtrent het dekken der beenen door de zijstukken. (2) Zijne voorliefde voor den krommen sabel (handschar der Perzen) evenals voor de twee werplansen van kornoeljehout, schijnt Xenophon te hebben opgedaan in den veldtocht van Cyrus den Jongere, want hij roemt beide uitdrukkelijk als Perzische wapens.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 535