42 cieël oogpunt, ook in andere opzichten zjjn nadeelen daaraan ver bonden. Tot het voorbeeld van de zadelmakerij terugkeerende, heeft toch de geheele opheffing ten gevolge dat ook de vakman komt te ontbreken, wiens voorlichting van groote waarde is voor de commissie met de keuring der uit de particuliere industrie afkomstige lederwer ken belast en bovendien ontstaat de onmogelijkheid van de bij de veld- en bergbatterijen ingedeelde artillerie-werklieden-zadelmakers uit het personeel van den A. 0. W. aan te vullen. Voor die aanvulling zal dan elders bij het wapen der artillerie een reserve aan zadelmakers moeten worden aangehouden, die niet in de gelegenheid zijn hunne vakkennis te onderhouden, daardoor als werk man achteruitgaan en bovendien een groot deel van hetgeen straks als besparing werd aangegeven, elders als extra-, en nu niet pro ductieve, uitgaaf weder te voorschijn doen komen. De gewichtigste bedenking, die tegen een aanschaffing uit de par ticuliere industrie in Indië bestaat, geldt evenzeer tegen eene aanschaf fing in Europa. Ook in dat geval kan slechts een gedeeltelijke overgave plaats hebben en moet elke, of althans bijna elke werkplaats bij den A. C. W. gehandhaafd blijvenwaardoor, ook al wordt het opzichtvoerend personeel tot een uiterst minimum gereduceerd, de algemeene onkosten te hoog blijven. De mogelijkheid wordt erkend dat sommige voorwerpen in Europa zelfs tegen lageren prijs te bekomen zouden zijn dan ze bij aanmaak bij den A. C. W. te Soerabaia kostenalthans wanneer daarvoor artikelen werden bestemd, waarvan de grondstof in Europa inheemsch is, zoodat deze van den vrachtprijs naar Indië wordt ontlast. Wel bedraagt het gemiddeld arbeidsloon van de vrije Inlandsche werklie den bij den A. C. W. slechts 0.11 per uur, terwijl volgens ver schillende opgaven (zie o.a. De Amsterdammer, weekblad voor Nederland van 4 Februari 1894) de loonstandaard in Nederland voor een bekwaam werkman op minstens f 0.20 per uur moet worden gesteldmaar wij willen aannemen, al zijn we er lang niet zeker van, dat dit groote verschil door de meerdere productiviteit van laatstgenoemde wordt goedgemaakt. De prijzen in Nederland worden echter vrij belangrijk verhoogd door de keuringskosten en de trans portkosten naar Indiëen, zoowel door de strengere eischen van

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 53