B0EKBE00RDEEL1NG. Pionierkunst en versterkingskunst tegen den Inlandschen vijand, ten dienste van het militair onderwijs en van officieren der In fanterie, Cavalerie en Artillerie, door K. van der Maaten, lsten Luitenant der Infanterie, leeraar aan den Hoofdcursus te Kampen. Haarlem. De erven Loosjes. Verkrijgbaar bij de firma Gr. Kolff en Co. tegen den Hollandschen prijs van f 4.50, franco per post 5. Het door den heer K. van der Maaten samengestelde boek bevat de geheele Indische Pionierkunst en behandelt van de versterkingskunst tegen den Inlandschen vijand achtereenvolgens de vluchtige, de tijdelijke en de permanente versterkingen. Als bronnen bezigde de samensteller hoofdzakelijk het „Handboek voor den technischen dienst van het Korps Genietroepen van het Nederlandsch-Indische leger'' en het Handboek der Pionierkunst voor het Nederlandsche leger." Zooals de titel aangeeft, werd het niet alleen geschreven om als leer cursus te dienen bij het onderwijs aan hen, die voor officier der Infan terie, Cavalerie of Artillerie bij het N. I. leger worden opgeleid, maar ook ten dienste van de kameraden van die wapens, in de gevallen dat zij geroepen mochten worden tot werkzaamheden, die eigenlijk tot de taak der genietroepen behooren. Hieraan moeten wij het dan waarschijn lijk ook toeschrijven, dat het boek voor een leercursus wel wat uitgebreid is. Voor een leercursus zagen wij liefst een boek dat geheel en al gevolgd kan worden, zonder dat daaraan iets behoort te worden toegevoegd, noch daarvan iets kan worden weggelaten. Wij bedoelen hiermede niet, dat er in bedoeld boek zaken voorkomen waarvan de kennis voor den officier van het N. I. leger ten eenenmale overbodig is, maar wèl, dat het geheel te veel omvattend is om de kennis daarvan als eisch te mogen stellen bij het officiersexamen. Zelfs meenen wij, dat het voor den leeraar onmo gelijk is om met de toekomstige officieren, in den daarvoor beschikbaar gestelden tijd, behalve de Europeesche versterkingskunst, dit boek geheel door te werken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 540