524 Aannemende echter, dat de leeraar de behandeling van het voorloopig nog niet gevorderde achterwege laat, kan ons de samenstelling van het boek niet anders dan welkom zijn, want „de Handleiding voor den techni- schen dienst enz" is veel te uitgebreid voor de officieren der Infanterie, Cavalerie en Artillerie en „de Leidraad voor den pionierdienst der Infan terie" bevat wel wat weinig. Ook is het gedeelte van het „Zakboekje voor den Nederlandsch-Indischen officier te velde" dat betrekking heeft op pionierkunst en versterkingskunst te ineengekrompen om als leercursus goeden dienst te kunnen doen. Een groot voordeel van dit laatste is echter het handige formaat, zoodat het gemakkelijk te velde kan worden medegenomen, iets dat wij van het boek van den heer K. v. d. Maaten niet kunnen zeggen. Wat overigens de inrichting van het boek betreft, verdient het opmer king dat de platen zoodanig tusschen den tekst geplaatst zijn, dat zij bij de bestudeering als het ware naast het boek kunnen worden gelegd en daardoor dus een herhaaldelijk omslaan van bladen voorkomen wordt. Betreffende den inhoud veroorlove de schrijver ons nog slechts ééne opmerking. In 2 staat, dat de helling van een lijn wordt aangegeven door de verhouding van den aanleg tot de hoogte, terwijl dit in de Nederlandsche boeken over de versterkingskunst juist andersom geschiedt, iets dat naar onze meening ook bij het wapen der genie in Nederlandsch- Indië gebruikelijk is. Zou het dus niet raadzaam zijn dit ter voorkoming van verwarring te veranderen? Het feit, dat Seibert in zijn handboek het op dezelfde wijze doet, is geen voldoende reden om het zoo te laten. In het algemeen kunnen wij de aanschaffing van dit boek aanraden aan ieder die nog niet van een handboek van Seibert voorzien is; ook omdat het goedkooper is. N. N. Buning'a Militaire Scheurkalender, samen gesteld door A. W. Paalman, kapitein der Infanterie O. I. Leger. Uitgave H. Buning, Djoejacarta. Bij den derden jaargang van dezen scheurkalender voegen wij wederom gaarne een woord van aanbeveling. De uitvoering van het schild, dat een echt militair schouwspel geeft, overtreft zoo mogelijk nog die van vorige jaren, terwijl de bladen, die de verschillende dagen van het jaar vermelden, op dezelfde wijze zijn ingericht als vroeger.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 541