"V DR, X .A.. Neder landsch-lndisch Plakaatboek XIIe deel. Dispositie 11 September 1798. Aanbesteding der levering van 400 Boegineesche en Makasaarsche slaven tot het vormen van een korps artilleristen. Deze moesten zoovele Chineezen vervangen, die als artilleristen gebruikt werden, maar slecht voldeden, „als niet vatbaar zijnde voor eenige „subordinatie en ook die activitiet en handigheid niet bezittende, welke „zoo noodzakelijk in een arthillerist vereischt worden." Dispositie 22 December 1798. „Toekenning van tafel- en bureau-geld, ten bedrage van 600 rijksdaal ders s maands, aan den Chef over de Indische troepen." De motieven die voor deze toekenning werden aangvoerd, luiden als volgt: „dat de heer generaal major der Bataafsche republicq en chef over de Indische troepen, Nordman, van het aan denzelven toegelegde tractement, hetwelk, in Indiesch geld bereekend, niet veel boven rds. 420's maands bedraagd aan contanten, wanneer er de gewone agio op het papier van crediet word afgetrokken, onmoogelijk kan leeven overeenkomstig de rang, door zijn Edele bekleed, en de gemanifesteerde intentie van de heeren superieuren om den militairen stand in deze gewesten meerder luister bij te zetten dat het hoog tijd word om daarin te voorzien, vermits de heer Nord- man niet in staat is om zonder schulden te maaken zijn huis ordentelijk te meubileeren, waartoe een ieder weet, dat een geheel jaar van het voorschreeven tractement niet eens toereikende zoude zijn, veel minder nog om in deeze duure tijden deszelfs menage zodanig in te richten, als een commandant en chef behoord te doen om van tijd tot tijd zijne onder hebbende officieren behoorlijk te kunnen onthaalen, ten einde geleegenheid te hebben om derzelver aard en inborst van nabij te leeren kennen, dat zonder eene gepaste, gemeensame zaamenleeving, zo niet onmoogelijk, ten

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 542