527 Boekbeschouwing. Liederen-Bundel voor Janmaat en Soldaat. Met begeleiding voor piano. Bijeenverzameld en gewijzigd door H. C. C. Clockener Brous- son, Tweede Luitenant bij het 6e Regiment infanterie. Uitgave van den Militairen Bond Voor Koningin en Vaderlandte Amsterdam. Eerste tweeduizendtal, BredaP. B. Nieuwenhuijs, 1894. In een voorwoord zegt de heer Brousson het volgende: De Militaire Bond „Voor Koningin en Vaderland" gaf in 1893 den Liederenbundel „Voor Janmaat en Soldaatin 'tlicht en had met die uitgave zeer veel succes. Ongeveer 25000 exemplaren toch vonden hun weg bij leger, vloot en burgerij, doch wat meer zegt, duidelijk merkte men bij de militairen, eene verbetering, eene veredeling in den zang! Vele wijzen waren echter onbekend en daarom heeft ondergeteekende eene nieuwe uitgave in het leven geroepen met pianobegeleiding en meest vierstemmige zangwijze. Mijn oprechten dank aan den welwillenden steun van de heeren P. B. Nieuwenhuijs, uitgever te Breda, C. Wolf, musicus te Geertruidenberg en L. Roelfsema., cadet-korporaal der cavalerie aan de Kon. Mil. Academie. Eerstgenoemde bezorgde de uitgave met veel risico, zoo goedkoop mogelijk, ter wille van het nationale doel, de laatste teekende ons een meer dan verdienstelijk titelblad en de heer Wolf hielp ons last not least in het technische gedeelte der muziek. Die heeren deden dit uit belangstelling in de verheffing van onzen volkszang. De soldaat is de burger van gisteren en morgen, door den soldaat te leeren, leert men op den duur de geheele natie! doch het kan sneller en daarvoor roep ik uw aller hulp in. Mijne collega's vooral hebben op den troep veel invloed. Wanneer elke compagnie, batterij of eskadron, elk oorlogsvaartuig, zoowel h. t. 1. als in de koloniën, een exemplaar met muziekbegeleiding bezit, als in de cantines, militaire tehuizen en roomsch-katholieke militaire vereeni- gingen deze boekjes voor de piano of orgelmuziek worden aangeschaft en kader en vrijwilligers de miliciens aanmoedigen, zullen nog tal van nieuwe liederen bij de reeds geleerde gehoord worden. Vooral ook worden de miliciens, ook van lichtingen bij herhalingsoefeningen, in de gelegenheid gesteld de 5 cents bundeltjes b.v. bij den sergeant-majoor of opperwacht meester te koopen. Wanneer vooraf bij de manschappen opgave gevraagd

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 544