43 emballage als door het grootere volume van afgewerkte voorwerpen dan van grondstoffen, drukt die laatste factor op de eerste zwaarder dan op de laatste. Wij kunnen dan ook niet aannemeu dat aldus op deze artikelen een zoodanige besparing aan uitgaven voor den lande zou kun nen worden verkregen, dat daardoor het duurder worden van de overige bij den A. C. W. aan te maken voorwerpen zou worden gecompenseerd. De omstandigheid dat de hoofdbedenking tegen eene overgave van een gedeelte der productie aan de particuliere industrie in Indië of in Europa daarin bestaat dat de onkostenrekening niet voldoende wordt ontlast, doet de vraag rijzen of het dan niet wenschelijk ware den A. C. W. geheel op te heffen, alle artikelen, waarbij dit zonder ernstig bezwaar geschieden kan, over te geven aan de particuliere industrie in Indië of in Europa naar gelang van de herkomst der grondstof, en die artikelen, welke daarvoor niet kunnen worden aan gewezen, te betrekken van de Rjjkswerkplaatsen in Nederland. Op het eerste gezicht heeft dat denkbeeld veel aantrekkelijksbij nadere beschouwing gaat daarvan echter een groot deel verloren. Bepalen wij eerst de gedachten bij de houtwerkplaatsenontegen zeggelijk kunnen alle vroeger vermelde artikelen, waarvoor aanmaak in eigen beheer een stellig vereischte is, even goed bij de werk plaatsen in Nederland als bij die te Soerabaia worden aangemaakt; het is echter een bewezen feit dat djattiehout in Indië duurzamer is dan eikenhout, zoodat óf in Nederland een voorraad djattiehout moet worden aangelegd, óf genoegen genomen moet worden met minder duurzaam materieel. Rekent men nu dat djattiehout in Indië goedkooper is dan eikenhout in Nederland, voorts de ongeveer 100 °/0 hoogere arbeidsloonen aldaar en de zeer hooge transport kosten van deze over het algemeen bijzonder volumineuse artikelen, die bovendien blijkens opgedane ervaring een zeer zorgvuldige en solide emballage vereischen, dan mag stellig geconcludeerd worden, dat voor houten voorwerpen, diegene dus, waarvoor bij aanmaak in Indië geen transportkosten voor grondstof worden betaald, de aan maak in Indië belangrijk goedkooper is dan aanmaak in Nederland gepaard met verscheping naar Indië. Met die houtwerkplaatsen staan andere in zeer nauw verband zoolang de groote houtwerken in Indië worden aangemaakt, kunnen

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 54