smederij en draaierij en dus ook de werktuigelijke inrichting, die trouwens ook reeds voor de machinale houtbewerking onvermijdelijk noodig is, niet gemist worden. De gieterij staat iets meer op zich zelf, zoodat het mogelijk zou zijn, de projectielen uit Europa te betrekken; maar dezelfde factoren, die straks zijn genoemd tegen een overbrenging van de houtwerk plaatsen naar Nederland hoogere arbeidsloonen, belangrijk verschil in transportkosten tusschen grondstof en afgewerkte voorwerpen, noodzakelijkheid van zorgvuldige verpakking gelden voor de gieterij evenzeer; en daarbij komt nog dat daardoor in Indië aanwezig oud giet ijzer, waarvan thans ruim gebruik gemaakt wordt, dan geen waarde meer heeft. Ook hier zal de maatregel geen bezuiniging blijken te zijn. Het mag waarschijnlijk overbodig heeten de overige werkplaatsen afzonderlijk te bespreken; alleen zij er de aandacht nog op gevestigd dat door opheffing van den A. C. W. ook de compagnie-artillerie werklieden zou komen te vervallen en daarmede de gelegenheid om te voorzien in de aanvulling der werklieden (wagenmakers, smeden en zadelmakers) bij de batterijen en dat noodzakelijk een afzonder lijke keuringscommissie benoemd zou moeten worden om de hetzij uit de Rijkswerkplaatsen in Nederland, hetzij uit de particuliere industrie in Europa of Indië afkomstige artikelen aan de in Indië voor het artilleriematerieel geldende eischen te toetsen. Eindelijk mag niet uit het oog verloren worden dat van een totale opheffing van den A. C. W. nimmer sprake kan zijn, daar het behoud van een vrij groot reparatie-atelier steeds onver mijdelijk noodig wezen zal. Aannemende dat die noodzakelijk heid gereedelijk wordt toegegeven, gelijk ook door den Heer Witte wordt gedaan, blijkens het voorkomende aan den voet van bladz. 599, is het van belang op te merken dat, zelfs wanneer zoodanig atelier op zoo bescheiden voet werd ingericht, dat het geheele daaraan verbonden officierspersoneel uit één luitenant bestond, de verscheidenheid der voorkomende herstellingen toch de aanwezigheid van: 1 timmerman, tevens wagenmaker, 1 A if smid vuurwerker, tevens bankwerker, l metaaldraaier, 1 kopergieter, 44 CD 7

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 55