45 - 1 Opziener over de instrumentmakerij gebiedend vorderen zou. Dat hier eene formatie aan personeel ter sprake gebracht wordt, geschiedt slechts omdat deze terstond eenig denkbeeld geeft van de uitgebreidheid van zoodanig atelier en van de onkostenrekening waarmede de herstellingen zouden bezwaard worden. Als drijfkracht zou een enkele locomobile of petroleum-motor kun nen dienen en er zou uitsluitend met vrije Inlandsche werklieden gearbeid moeten worden. Daar noodzakelijk eenige voorraad materialen en gereedschappen aanwezig moet zijn en bovendien de verantwoor ding der te herstellen goederen, in gebruik zijnde gereedschappen en verbruikte materialen een tamelijk omvangrijk administratief be heer noodzakelijk maakc, zou aan het atelier een magazijnmeester 4de klasse verbonden moeten zijn. Het dient dus wel overwogen te worden dat bij aanneming van dit stelsel van voorziening in de behoefte aan artilleriematerieelde begrooting, tegenover de winst van alle uitgaven thans daarop voor den A. C. W. voorkomende, wordt bezwaard met een vrij aanzienlijk bedrag voor zoodanig atelier. Het is zeer de vraag of voor het verschil tusschen deze beide sommen alles wat de A. C. W. thans aflevert van even deugdzame qualiteit kan worden aangeschaft met inbegrip van kosten van keuring in Nederland en in Indië en kosten van emballage en transport. Op grond van de hoogervermelde overwegingen moet deze vraag, naar onze meening, beslist ontkennend beantwoord worden. Zeker heid dienaangaande bestaat evenwel niet; deze zou alleen door een proef te verkrijgen zijn; maar zulk een proef verdient geen aanbe veling, want een proef op kleine schaal wijst niets uit en aan een tijdelijke opheffing van den A. C. W. valt eenvoudig niet te denken. Op zijn zachtst kan dus gezegd worden dat de voordeelen aan de opheffing van den A. C. W. verbonden hoogst twijfelachtig zijn; en tegenover die twijfelachtige voordeelen staan de volgende positieve nadeelen. 1. Zeer groot verlies bij den verkoop van den A. C. W. met zijne vele gebouwen, groote voorraden en uitgebreiden inventaris. 2. Belangrijke bedragen aan pensioenen en wachtgelden van bui ten betrekking gerakend burgerpersoneel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 56