46 3. De uitgaven van den bouw en de installatie van een groot reparatie-atelier, waarvoor in verband met de defensieplannen de gebouwen van den A. C. W. niet kunnen worden benut. 4. Het voeren van eene reserve aan artilleriewerklieden boven de formatie van het wapen ter voorziening in de vacatures onder de bij de batterijen ingedeelde werklieden. 5. Meerdere uitgaven van onderhoud der noodzakelijk grootere voorraden aan materieel (men denke slechts aan het zeer bezwarend onderhoud van voorraden harnachement van Europeesch leder). 6. De groote verlegenheid, waarin men geraakt, bij noodzakelijk- heid tot wijziging van materieel. Zoodanige wijziging aan de par ticuliere industrie over te geven zal, zooals ook de heer Witte in zijne bovenaangehaalde gevolgtrekking sub. a. erkent, slechts zelden mogelijk zijn en aan een heen- en weerzending naar Europa valt natuurlijk niet te denken; zoodat men in de noodzakelijkheid komt van [in alle opgemerkte gebreken van het materieel te berusten, welke zoo ernstig zijn, dat de wegneming er van niet valt binnen de capaciteit van het reparatie-atelier. Hier zijn bijna alleen nadeelen van financieelen aard genoemd; er bestaan echter en in ons oog nog veel gewichtiger bezwaren van anderen aard, hetgeen voor een ieder duidelijk zal zijn, die slechts een oogeublik zijn gedachten bepaalt bij de groote moeielijkheid om na de opheffing van den A. C. W. met spoed te voorzien in de be hoefte aan eenig, zelfs tamelijk eenvoudig artikel, waaraan plotseling dringende behoefte bestaat; en daartegenover bij de onschatbare waarde van een goed ingerichte Gouvernementswerkplaats tijdens een gestremde communicatie met het moederland tengevolge vaneen gespannen verhouding tusschen de groote Mogendheden van Europa. Wij zijn dan ook zoo vast overtuigd van de onmisbaarheid eener Gouvernementswerkplaats in Indië, dat wij in een reparatie- atelier, als boven besproken, terstond de kern van eenen nieuwen A. C. W. ontdekken. In spoedvereischende gevallen zal men zich van zelf tot dat atelier wenden en voor artikelen, bestaande uit in Indië inheemsche grondstoffen, zal de lagere prijs van aanmaak alhier zoo duidelijk blijken, dat die aanmaak en daarmede het atelier zelf onwillekeurig en ongemerkt zal worden uitgebreid. Hoogst-

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 57