47 waarschijnlijk zullen geen tien jaar verloopen of de onmisbaarheid van een werkplaats op den voet van den tegenwoordigen A. C. W. zal door de feiten bewezen zijnwie weet echter hoeveel jaren dan nog zullen voorbijgaan eer de enorme sommen worden toegestaan, die noodig zullen wezen voor de wederoprichting van hetgeen thans als bijna waardeloos wordt ter zijde gesteld. Alvorens verder te gaan is een korte aanteekening niet overbodig ten aanzien van een punt in het voorafgaande, dat waarschijnlijk in hooge mate de aandacht zal hebben getrokken, namelijk de mede- deeling dat de verhooging voor algemeene onkosten 100°/0 bedraagt. Naar onze meening is dat hooge percentage ten deele daaraan toe te schrijven, dat de wijze van berekenen der algemeene onkosten niet geheel juist is; tot toelichting van die meening herinneren wij, dat daartoe onder meer gerekend wordt het kostende aan recht- streeksch toezicht op het werk, machinepersoneelsteenkolen en smeermiddelen, terwijl voor een zuivere rekening deze onkosten eigenlijk onder betaalde arbeidsloonen en verbruikte materialen behoorden te worden gerangschikt, daar zij rechtstreeks hebben medegewerkt om de voortgebrachte waarde in het leven te roepen. Werd aldus gerekend, dan zou de onkostenrekening belangrijk dalen en vooral percentsgewijze gerekend zou dit het geval zijn omdat de eigenlijke productiekosten met hetzelfde bedrag stijgen en de resteerende algemeene onkosten over dit verhoogde bedrag worden verdeeld. Wel is waar blijven de kostprijzen der afgeleverde artikelen daarbij onveranderd, maar deze blijken ook geenszins buitensporig hoog; het is voornamelijk het jaarlijks officieel vastgestelde percentage voor de algemeene onkosten, dat den A. C. W. den naam geeft van bijzonder duur te werken; en om die reden verdient het zeker aanbeveling bij de berekening daarvan de andere, onzes inziens meer logische, berekeningswijze te volgen. Daarvoor bestaat evenwel ook nog een andere reden. Onder de vroeger in de eerste serie opgenoemde artikelen komen onderscheidene voor, die niet behooren tot het artilleriematerieel. Bij den A. C. W. wordt dan ook in vrij belangrijke hoeveelheid gewerkt ten behoeve van andere wapens en diensten dan de artillerie en voor andere departementen dan dat van oorlog. Volgens artikel 89 van het reglement op den A. C. W.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 58