J 48 wordt aan deze diensten en departementen bij de berekening van het kostende geen verhooging voor algemeene onkosten in rekening gebracht. Nu is het zeer waar dat voor deze gewoonlijk slechts eenvoudig werk wordt geleverdwaarvoor de speciaalstudie van den artillerie-officier niet wordt vereischt; maar, in verband met de tegenwoordige berekening der onkosten, volgens welke, om een paar voorbeelden te noemenvoor tafelskastendoodkisten en dergelijke bijna niets wordt betaald voor het verzagen van het hout, omdat dit machinaal geschiedt en voor gietwerk bijna niets aan brandstof, omdat steenkolen op de onkostenrekening worden gebracht en de hoeveelheid verbruikte cokes onbeduidend minder zou zijn indien alleen voor de artillerie ware gegotenterwijl in beide gevallen niets wordt gerekend voor rechtstreeksch toezicht op het werk, administratiekosten enz. leidt deze bepaling toch tot prijzendie veel te laag zijn en tot het feit dat het budget voor de artillerie ten bate van andere diensten en departementen wordt bezwaard. De onkosten worden nu over een veel kleineren omzet dan de werkelijke verdeeld en bereiken, ook daardoor, percentsgewijze een te hoog cijfer. Welke maatregelen men echter ook neme om de oukostenrekening te verlagen, deze is en blijft in volstrekten zin hoog. De verschei denheid der voorkomende werkzaamheden, het scherpe toezicht, de nauwkeurige contröle en de talrijke werkplaatsen, waar stoomkracht noodig is, zijn daarvan de hoofdoorzaken en deze zijn niet weg te nemen. Wat wij echter wel mogelijk achten, is de onkosten in betrekkelijken zin lager te maken door ze over een grooteren omzet te verdeelen. Wel verre van een deel van den tegenwoordigen omzet aan de particuliere industrie over te geven of uit de Rjjkswerkplaatsen in Nederland te betrekkenkomt het ons gewenscht voor de productie zoo hoog op te voeren als zonder vergrooting der installatie en zonder uitbreiding van personeel mogelijk is. Natuurlijk komt het ons niet in de gedachte voorraden materieel te doen produceeren waaraan geen behoefte bestaat; maar alleen van de bestaande inrich ting zooveel mogelijk gebruik te maken ten behoeve van de andere wapens en diensten en andere departementen en deze naar billijkheid in de algemeene onkosten te doen deelen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 59