49 Niet alleen dat door overvloed van werk de exploitatiekostendie vrij wel standvastig blijvenzich over grooteren omzet verdeelen, maar bij zoodanigen toestand kan het werk over de beschikbare krachten op voordeelige wijze worden verdeeld, terwijl het bij matig werk dikwijls noodig is betrekkelijk duur werkvolk, dat op den duur niet kan gemist worden, te belasten met werk, dat evengoed door goedkoopere krachten kan worden verricht. In het voorafgaande is dan ook opzettelijk meermalen van een Gouvernementswerkplaats gesproken en deze is naar onze meening dringend noodig, maar dan moet er ook zooveel mogelijk van geprofiteerd worden. In stede van onderscheidene artikelen over te geven aan de par ticuliere industriezou er naar onze meening alle aanleiding bestaan op dien maatregel terug te komenvoor zoover hij reeds is toe gepast. Aanvoer van ledergoed en harnachement uit Nederland bijvoorbeeld, schijnt ons, gelijke deugdzaamheid en duurzaamheid vooropgesteldalleen dan gewettigdwanneer de prijzen van aan schaffing en keuring aldaar, emballage, transport, lossing en her keuring in Indië te zamen, lager zijn dan de som van de waarde aan materialen en de arbeidsloonenbij vervaardiging in eigen beheer in Indië, zonder bijvoeging van algemeene onkosten, aangezien deze laatste toch betaald moeten worden. Wij wenschen echter niet in een beoordeeling van genomen maatregelen te vervallendoch hopen slechts geslaagd te zijn in ons voornemenaan te toonen dat 's lands belang het behoud van een flink ingerichte Gouvernements werkplaats in Indië gebiedend vordert. 2. De buskruitmolens. Wat de buskruitmolens betreft, is de vraag, die wij ons ter beantwoording gesteld hebben, binnen engere grenzen beperkt. Immers aanschaffing uit de particuliere industrie in Indië is onmo gelijk en bij gebreke van een Rijksbuskruitfabriek in Nederland blijft, in geval van opheffing der buskruitmolens in Indië, alleen aanschaffing bij particuliere fabrieken in Europa ter behandeling over. Yan die fabrieken zou natuurlijk de Nederlandsche fabriek Dl. II 1894. 4

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 60