50 - bij Muideo, die volgens het naschrift van den heer Witte thans in alle opzichten vrij is van buitenlandsche invloeden, in de eerste plaats voor de levering in aanmerking komen. Bij deze behandeling bespreken wij alleen de aanschaffing van het gewone zwarte buskruit, kiezelkruit daarin begrepen; wat later gebeuren moet, wanneer dat buskruit eenmaal tot de geschiedenis van het verledene zal behooren, kan dan een punt van overweging uitmaken. Laten wij voorloopig de financieele zijde van het vraagstuk buiten beschouwingdan zal onze meeuingdat aanmaak onder rechtstreeksch militair toezicht en beheer in Indië ver te verkiezen is boven aan schaffing bij een particuliere fabriek in Nederland, wel bij niemand tegenspraak vinden. Eerstens toch is de overvoer van groote ladingen buskruit niet zonder bezwaar. Tegen de noodlottige gevolgen, die totaal verlies van of zware zeeschade aan een belangrijke partij buskruit in tijden van oorlog of spanning na zich zou kunnen slepenmoge men zich door het opleggen van groote voorraden kunnen dekken; aan die oplegging zijn kosten van onderhoud en periodiek onderzoek verbon den, terwijl het kruit bovendien aan bederf onderhevig isbezwaren die dubbel zwaar wegen zoodra herstelbaar buskruit niet meer in Indië kan worden vermalen. Bovendien dekt men zich op die wijze alleen uit een oogpunt van weerbaarheidde zeeschade blijft uit een financieel oogpunt even groot. Tweedens levert aanmaak bij een Gouvernementsinrichting onder directie van een officier veel meer waarborg op voor goede hoedanig heid. Voldoet het buskruit bij de voorloopige keuringen door den Directeur niet aan de strengste eischen, dan is er niets dat hem weerhoudt door oordeelkundige opnieuw behandeling verbetering aan te biengen; een particulier zal daartoe niet overgaan zoolang waarschijnlijk aan de keuringseischen van het leveringscontract voldaan zal kunnen worden. De officier-directeur moge niet terstond bij zijn optreden met de gewenschte practische vakkennis en ervaring zijn toegerust, de fabricage is zoo hoogst eenvoudig en de instructie regelt alles tot in zoo kleine bijzonderheden, dat daaruit geen ernstig bezwaar voortvloeit. Ook is de tegenwoordige moleninrichting zeer

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 61