51 ouderwetsch en zou bij een inrichting met stoomvermogen meer gelijkmatig gewerkt kunnen worden, maar dat neemt niet weg dat ook nu het product zeer goed is. De geheele wijze van werken is er op gericht dit laatste steeds als hoofddoel voor oogen te hebben. De buskruitfabriek bij Muiden moge min of meer onder Rijkstoe- zicht staan en ook daar moge als eisch gelden, te voldoen aan de keuringseischen van een met het Rijk gesloten contract; het hoofd doel dat daar steeds in het oog gehouden moet wordenis de winst van den eigenaar of de aandeelhouders. En dat de keurings- voorwaarden van een contract niet altijd voldoenden waarborg tegen teleurstellingen opleverenis gebleken bij de bezending kiezelkruit waarmede in Indië de eerste proeven met het stalen geschut zijn genomen. Wie zal zeggen hoe lang de invoering van dat geschut bij de veld- en vooral bij de bergbatterijen is vertraagd en hoeveel geld aan herhaling van reeds genomen proeven is uitgegeven als gevolg van de uitzending in 1880 van 2000 KG. kiezelkruit, die, blijkens het medegedeelde in het Indisch Beknopt Overzicht 18821883 bladz. 59, volgens later rapport van den Inspecteur der Buskruitfabricage in Nederland bestaan hebben uit twee par tijen, waarvan de eigenschappen wel, maar de merken niet ver schilden. Wat voorts de voorziening in de behoefte aan revolverbuskruit en buskruit voor sasringen betreftmag aanmaak onder rechtstreeksch toezicht haast onmisbaar heetendaar het noodzakelijk is gebleken, voor die soorten de eischen ten opzichte van zuiverheid, fijnheid en innige menging der bestauddeelen tot het uiterste op te voeren. Yoor zoover ons bekend, is er dan ook geen enkele grondige reden aan te voeren, die een uitzending van het buskruit uit Neder land zou kunnen wettigentenzij het aldus verkregen kruit zooveel goedkooper ware dan het in Indië aangemaakte, dat ter verkrijging van dit financieele voordeelin alle aan dat stelsel verbonden na- deelen moest worden berust. Ook dat is echter niet het geval, gelijk afdoende blijkt uit de ondervolgende opgave van hetgeen in de jaren 1890 tot en met 1892 bij de buskruitmolens in Indië is aangemaakt en hetgeen daarvoor is uitgegeven

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 62