53 having van den buskruitaanmaak in Indië in 's lands belang, ook financieel, dringend noodzakelijk is. Deze conclusie sluit echter niet in zich dat ook voortgezette exploitatie van de beide thans bestaande buskruitmolens gewenscht is. Om te dezen aanzien tot een besluit te komen, dienen de bij de molens bestaande toestanden eerst nader te worden beschouwd. Deze toestanden nu zijn in de hoogste mate ongunstig. Te Semarang wordt sedert 1885, toen een der beide molengestel len door een explosie ontredderd werd, met één molengestel gewerkt. Yau aanvankelijk bestaande plannen om bedoeld molengestel te vervangen door een ander naar het systeem van Grüson te Buckau- Maagdenburg, werd in 1890 afgezien, nadat uit jarenlange waarne mingen gebleken was, dat de beschikbare waterkracht niet voldoende zou zijn voor het drijven van zoodanigen molen; daarna is de reconstructie evenmin tot stand gekomen, omdat zij noodwendig gepaard dient te gaan met wijzigingen in het molenkanaal en vervanging van het bestaande ouderwetsche waterrad door een ander van nieuwere constructie, dat meer nuttig effect leverten eindelijk bestaat geen zekerheid dat zelfs bij dat alles afdoende verbetering zal worden verkregenomdat de afvloeiing van het afgewerkte water door allerlei plaatselijke omstandigheden te Semarang steeds meer bezwaar onder vindt. Al dien tijd is dus te Semarang met halve kracht gewerkt; de productie is slechts half zoo groot geweest als zij met hetzelfde personeel had kunnen zijn. Bovendien heeft de molen ieder jaar gedurende 2 h 3 maanden stilgestaan, omdat over het drijfkracht leverende water door het civiel bestuur moest worden beschikt ter voorziening in de sanitaire belangen der stad Semarang. Te Ngawie is de toestand, uit een financieel oogpunt beschouwd, al even ongunstig; in de jaren 1890 en 1891 heeft de molen aldaar meer dan de helft en in 1892 meer dan een derde van den tijd stilgestaan, hoofdzakelijk omdat over het water, dat daar de drijf kracht levert, door het civiel bestuur moest worden beschikt voor de besproeiing van de rijstvelden der Inlandsche bevolking. Die waterafstand komt ieder jaar gedurende ettelijke maanden terug en het is duidelijk dat de Regeering, waar zij slechts te kiezen heeft tusschen tijdelijke staking van den buskruitaanmaak en hongersnood in een gedeelte

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 64