54 ■van Java, slechts het eerste kiezen kan; maar het is evenzeer duidelijk dat door deze omstandigheden de begrooting voor het Wapen der Artillerie zwaar wordt gedrukt ten behoeve van belangen, die geheel buiten het leger liggen. Bij beide molens bestaan alzoo ernstige en bij dien te Semarang toenemende bezwaren ten aanzien van de drijfkracht; op den duur zal de Regeering aan een afdoende voorziening niet kunnen ontkomen. De vervanging van de beide thans bestaande buskruitmolens door één Gouvernementsbuskruitfabriek door stoom gedreven, ter plaatse waar die in verband met het aangenomen defensiestelsel het veiligst is en het best in de belangen van het leger kan voorzien, zou dan ook in de hoogste mate aanbeveling verdienen, ware het niet, dat bij den tegenwoordigen stand van het buskruit vraagstuk in het algemeen, op dit oogenblik aan de dadelijke oprichting van zulk een fabriek niet kan en mag worden gedacht. Er dient dus thans te worden nagegaan of het niet mogelijk is, in afwachting van het oogenblik, dat in dit opzicht een definitieve beslissing kan worden genomen, met één der thans bestaande buskruitmolens te vol staan. Mocht dit mogelijk blijken, dan kan daarvoor alleen sprake zijn van den molen te Ngawie; aangezien de walskorrelmachine en de hydraulische inrichting voor den aanmaak van kiezelkruit daar zijn aangebracht en bovendien de molen te Semarang eerst gereconstrueerd zou moeten worden, de drijfkracht aldaar voor een volledige instal latie onvoldoende is en de bezwaren in den afvoer van het afge werkte water steeds toenemen. Oppervlakkig beschouwd schijnt die mogelijkheid niet te bestaan. De jaarlijksche behoefte aan buskruit kan namelijk worden begroot op 30000 KG. No. 1, 40000 KG. No. 2, 2500 KG. kiezelkruit en 200 KG. revolverkruit en buskruit voor sasringen; alzoo te zamen 72700 KG., of in drie jaar 218100 KG., terwijl volgens vorenstaande opgave bij beide molens samen in drie jaar slechts 178340 KG. is geproduceerd. De zaak verdient evenwel nadere beschouwing. In 1890 en 1891 samen is te Ngawie in ronde cijfers aangemaakt 44600 KG., doch heeft de molen, behalve zon- en feestdagen, gedurende meer dan de helft van den tijd stilgestaan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 65