55 In 1892 en 1893 heeft die stilstand meer dau een derde gedeelte des jaar8 geduurd en is aangemaakt In 1892: 41600 KG. buskruit No. 2 en 200 KG. buskruit Revolver in 1893; 36500 KG. buskruit No. 2, 650 id. Revolver, 1850 id. Kiezel (6-10). Daaruit blijkt dus dat de molen te Ngawie, mede tengevolge van de in de laatste jaren aangebrachte verbeteringen in de werkwijze, die bij gelijke arbeidskrachten veel ruimere productie in denzelfden tijd verzekeren, voldoende capaciteit heeft om, ook bij stilstand gedurende van den tijd, te voorzien in de behoefte aan alle buskruitsoorten behalve No. 1. Kan dus een toestand iu het leven geroepen worden, die het mogelijk maakt ook gedurende het andere gedeelte des jaars te malen, dan kan daarin minstens 20000 KG. buskruit No. 1 worden aangemaakt, en wordt het personeel te Ngawie uitgebreid met een korporaal-opzichter en eenige koelies, tengevolge waarvan sommige werkzaamheden, die thans stilstand der overige vereischen, gelijktijdig met die andere kunnen worden uitgevoerd, dan zal de molen aldaar in staat blijken zooveel buskruit No. 1 aan te maken, dat in verband met den voorraad in de magazijnen in tal van jaren geen aanvoer uit Nederland noodig zal zijn. Alles hangt er dus slechts van af of de agrarische toestanden in de omstreken van Ngawie zoodanig kunnen worden gewijzigd, dat water afstand aan de bevolking niet meer noodig is. Ons komt het voor dat daarin door de Departementen van Binnenlandsch Bestuur en Burgerlijke Openbare Werken in onderling overleg behoort te wor den voorzien en dat belangrijke bezuinigingen bij het Departement van Oorlog niet langer om die reden mogen worden tegengehouden. Onder die omstandigheden toch zou voortgezette exploitatie van den molen te Semarang niet noodig wezen en met dien te Ngawie alleen kunnen worden volstaan. Doch zelfs al blijkt die periodieke water afstand onvermijdelijk en al kan daardoor niet in uitzicht gesteld worden dat de tegenwoordig benoodigde hoeveelheid buskruit door

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 66