56 den molen te Ngawie geheel geleverd kan worden, dan zouden wij er nog vóór zijn den molen te Semarang op te heffen en van dien te Ngawie het mogelijke te vergen. Bijna met zekerheid mag worden aangenomen, dat de invoering van rookzwak buskruit bij de draagbare vuurwapenen van het In disch leger, ten minste wat het leger zelf zonder hulptroepen en schutterijen betreft, binnen enkele jaren een voldongen feit zal zijn en dat daardoor ook in verband met den bestaanden voorraad aan scherpe patronen de consumptie aan buskruit No. 2 belangrijk zal dalen. Yoorts heeft het verdwijnen van onderscheidene kalibers uit het Indisch geschutstelsel een zeer belangrijke vermindering van het aantal tot de armeering behoorende vuurmonden ten gevolgewel zal daartegenover invoering van nieuw vestinggeschut blijken noodig te wezen, maar het aantal nieuwe vuurmonden zal veel geringer zijn dan het aantal opgeruimde en het totale approvisionnement daardoor kleiner. Bij dezen stand van zaken zijn onzes inziens belangrijke uitgaven tot reconstructie van het onklare molengestel te Semarang, die, zoo* als boven reeds gezegd werd, met vervanging van het waterrad, wij ziging van het molenkanaal en afdoende verbetering in den afvoer van het afgewerkte water gepaard moet gaan, niet verantwoord. De tegenwoordige toestand is echter ook onhoudbaar, daar te duur gewerkt wordt en de bezwaren in dien afvoer thans reeds zoodanige afmetingen hebben aangenomen, dat met het thans bestaande waterrad geregeld malen met één molengestel zelfs niet meer mogelijk is. De opheffing van dien molen zou een vrij aanmerkelijke bezuniging geven. Yoor een oogenblik aannemende, dat door den molen te Ngawie in de geheele behoefte aan buskruit kan worden voorzien, zou- die bezuiniging omvatten alles wat te Semarang aan personeel wordt betaaldvoorts alle uitgaven aldaar aan materialen tot onderzoek van buskruit, herstelling van gereedschappen, onderhoud van materieel en als gevolg van afkeuring van materieel; want het is niet aan te nemen dat de uitgaven voor deze doeleinden te Ngawie door de ver meerderde productie beduidend zullen stijgen; eindelijk alle uitgaven voor gewoon en buitengewoon onderhoud der gebouwen te Semarang In de boven beschouwde jaren 1890, 1891 en 1892 hebben die uitgaven te Semarang bedragen

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 67