57 personeel bovenbedoelde uitgaven aan materieel gewoon en buitengewoon onderhoud der gebouwen f 43260.30 5160.045 f 5416.835 of gemiddeld per jaar Totaal53837.18 f 17945.73 Naar boven gezegd werd, zal echter de tegenwoordige formatie aan personeel te Ngawie eene kleine uitbreiding behoeven om de productie tot een beschikbaar maximum op te voeren, aan welke uit breiding een uitgaaf van f 1600 'sjaars verbonden is. Voorts is het sedert jaren een erkend feit dat het Europeesch personeel bij de bus- kruitmolens, wat betaling betreft, zeer in het nadeel is in vergelijking van het personeel bij eenige andere Gouvernementsinrichting werkzaam. Wanneer nu door de opheffing van den molen te Semarang een aanzienlijk bedrag kan worden bezuinigd, maar daardoor en tevens door de invoering der nieuwe werkwijze weer meer van het personeel te Ngawie wordt gevergd, is het wellicht dan een geschikte gelegen heid tot een kleine lotsverbetering van dat personeel over te gaan, waaraan naar begrooting een uitgaaf van f 2100 'sjaars is verbonden. De boven berekende besparing van f 17945 'sjaars, te verkrijgen door de opheffing van den molen te Semarang, zou dan met deze beide bedragen van f 1600 en f 2100 worden verminderd en alzoo gereduceerd worden tot een bedrag van ruim f 14000 'sjaars. Keeren wij, na deze beschouwing van de toestanden in Indië, terug tot onze vergelijking van den aanmaak in Indië met den aanvoer uit Nederland. Zooals boven reeds werd aangeteekend is het toen gevonden bedrag van f 20799 slechts betrekkelijk juist; immers uit de wijze, waarop het is afgeleid blijkt terstond dat het afhankelijk is van de hoeveel heid buskruit, die toevallig in de beschouwde jaren is aangemaakt, terwijl geen rekening is gehouden met de vraag of aan die hoeveel heid werkelijk behoefte bestond. Wil men een juist oordeel vellen over de financieele consequentiën aan aanschaffing uit Nederland ver bonden, dan dient te worden gerekend met de hoeveelheid buskruit, die jaarlijks benoodigd is. Yolgens het later vermelde bedraagt die

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 68