59 wegens de voor een gemiddelde veel te hooge som voor buitengewoon onderhoud aan gebouwen, veilig op 50000 'sjaars mag gesteld worden, is nog de mogelijkheid tot vermalen een factor, die voor het behoud van een buskruitfabriek in Indië pleit. "Worden beide molens opgeheven, dan kan het vermalen niet meer plaats hebben en daar de vrachtprijzen zeker te hoog zijn om uitloogen van buskruit en op zenden van het daaruit verkregen salpeter naar Nederland loonend te maken, zou onbekwaam en herstelbaar buskruit, voor zoover dit laatste niet voor da?- en nachtschoten en mijnkruit kan worden benut, als waardeloos in zee geworpen moeten worden. Naar ons oordeel wordt dus de aanhouding van een buskruitfabriek in Indië voorloopig van den buskruitmolen te Ngawie door het landsbelang dringend gevorderden is de kostprijs van het benoodig- de buskruit daardoor zoo belangrijk lager dan bij aanschaffing in Nederland dat, wanneer te verwachten ware dat de behoefte aan zwart buskruit, met inbegrip van kiezelkruit, in de toekomst even groot zou blijven als tegenwoordig, de uitgaaf iu eens voor de oprichting van een Gouvernementsbuskruitfabriek, door stoom gedreven en in gericht naar de eischen van den tijd, volkomen verantwoord zou wezen. Op grond van de resultaten van ons onderzoek meenen wij zelfs dat, bij overgang tot rookzwak buskruit, geenszins als bewezen mag worden aangenomen, dat aanschaffing bij particuliere fabrieken in Europa de beste en goedkoopste manier zal zijn van in de behoefte daaraan voor Indië te voorzien. Een zoo nauwkeurig mogelijke be grooting van de kosten der oprichting en exploitatie van een Gouver- nementsfabriek voor dat buskruit in Indië, zal met de kosten van aanschaffing en keuring in Europa en overvoer naar Indië moeten worden vergeleken, eer te dezen aanzien een besluit worde genomen en men zich neerlegge bij de ernstige nadeelen, die uit een oogpunt van weerbaarheid aan laatstgenoemd stelsel van voorziening in de behoefte Tan Indië zijn verbonden. 3 De Pyrotechnische Werkplaats mei daaraan verbonden patroonfabriek. Ter voorkoming van misverstand beginnen wij met te vermelden dat de naam P. W. een collectief is, die verschillende werkplaatsen

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 70