60 omvat en wel de patroonfabriek, de draaierij, de vuurwerkerij en het scheikundig laboratorium. De patroonfabriek is uitsluitend bestemd voor den aanmaak der patroonhulzen voor geweer- en revolverpatronen. In de draaierij worden alle gereedschappen als potten en stempels voor de patroonfabriek aangemaakt uit de voorbewerkte voorwerpen die uit Europa worden ontvangen en de herstellingen aan de werk tuigen der patroonfabriek uitgevoerd, voor zoover dat zonder hulp van den A C. W. geschieden kan; voorts levert zij de metalen deelen van alle tijd- en schokbuizen, slagdoppen, pijpjes, zundertjes enz. (de zinken hulzen voor lichtkogels en lichtfakkels, de geraamten voor brand- en lichtkogels en de metalen pakmiddelen voor munitiën wor en bij den A. C. W. aangemaakt). De vuurwerkerij eindelijk omvat de geheele patroonfabricage, namelijk het gieten, vernissen en vetten der kogels, den aanmaak der viltschijven en vetproppen, de bereiding der slagsas, de vulling der slaghoedjes en der patronen, het opzetten en wurgen der kogels en eindelijk het merken, mallen en inpakken der patronen. Toorts den geheelen aanmaak, of voor zoover die ten deele in de draaierij of bij den A. C. W. geschiedt de afwerking van alle munitiën en ernstvuurwerken. Waar dus in het ondervolgende sprake is van de „patroonfabriek" wordt speciaal de patroonhulzenfabriek bedoeld, doch daar, waar in' het algemeen van patroonfabricage wordt gesproken, is de patroon- vulling mede daarin begrepen. Opzettelijk is in het opschrift van dit onderdeel de patroonfabriek hoewel zij geenszins eene op zich zelf staande artilleriewerkplaats vormt, met name genoemd. Werd slechts in algemeenen zin van e P- W. gesproken en daarbij de patroonfabriek met stilzwijgen voorbijgegaan, dan zou niets gemakkelijker zijn dan de noodzake- lykheid der aanhouding van zoodanige werkplaats aan te toonen. Het denkbeeld eener opheffing van de P. W. in haar geheel is in ons oog zoo ongerijmd dat, naar het ons voorkomt, voor een ieder een oogenblik van kalm nadenken voldoende moet wezen om het terstond als onuitvoerbaar te verwerpen; uitvoerige bespreking daar van mag dus overbodig beeten. Een eenvoudige opsomming van de voornaamste artikelen, die bij de P. W. worden vervaardigd, zal

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 71