66 - daar wordt toegezonden; ieder stelsel, dat verdeeling van verant woordelijkheid tengevolge heeft, is verwerpelijk. Wat grondstoffen betreft, moge die onafhankelijkheid niet ten volle bereikt kunnen worden, dit is een gering bezwaar, daar deze of niet aan bederf onderhevig zijn, als: messingplaat, koperplaat, salpeter en zwavel, öf gemakkelijk tegen bederf kunnen worden beschermd, als: papier, vilt en dergelijke. Na al het voorafgaande, waaruit onzes inziens afdoende blijkt dat het behoud eener patroonfabriek in Indië zoo noodig een stellige eisch van de Indische Regeering tegenover dien van het moederland behoort te zijn, kan een overzicht van de financieele consequentiën daarvan in één opzicht haast overbodig heeten. Immers een mogend heid die prijs stelt op het bezit van koloniënvooral een zeer kleine natie als Nederland, die hare positie in de rij der mogend heden voor een groot deel dankt aan de uitgebreidheid en den rijkdom harer koloniën, is in de noodzakelijkheid de fondsen beschikbaar te stellen, die voor de defensie dier koloniën noodig zjjn; en waar op degelijke gronden is aangetoond, dat de aanwezigheid eener patroon- fabriek in Indië voor de weerbaarheid daarvan een stellige eisch is, daar is dus in dat opzicht vergelijking der kosten van eigen aanmaak met die van uitzending uit Nederland overbodig. In een ander opzicht is zulk een vergelijking evenwel van het grootste nut en wel omdat zij onweerlegbaar bewijst dat aanmaak in Indië niet alleen betermaar ook veel goedkooper is dan aanvoer uit Nederland. Uit dien hoofde laten wij die vergelijking hier volgen. In de jaren 1891 1892 en 1893 te zamen zjjn bij de patroon- fabriek te Soerabaia aangemaakt 16434341 patroonhulzen, waarvoor is uitgegeven aan: materialen (factuurpiijs en keu ringskosten in Nederland)312.065 04 arbeidsloonen38.848,92 Waarde aan verbruikte gereedschappen, potten, stem pels enz. (factuurprijs van het voorbewerkte voorwerp benevens daaraan verwerkt arbeidsloon)15.184,82 Totaal, f 366.098,78

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 77