68 moet aanmerkelijk goedkooper gewerkt worden dan bij die in Neder land. De hoogst eenvoudige inrichting in werkloodsendie nagenoeg mets aan onderhoud kosten, de uiterst zuinige formatie aan diri- geerend en opzichtvoerend personeel, de zeer hooge opbrengst van den afval, het bijna uitsluitend werken met vrije Inlanderswaarvan hoogst enkelen, voor een werkdag van 9 uur, met inbegrip van een half uur schafttijd, een loon van f 1,— tot /"0,80 of ƒ0,70 ver dienen doch de meesten van f 0,60 tot f 0.40 en zeer velen /o.30 en f 0.25 ontvangen, zijn zoovele oorzaken daarvan; en met nadruk moet er op gewezen worden dat de lage loonen hier volstrekt niet gepaard gaan met minder productievermogen van den werkmanwie ooit de handigheid heeft gadegeslagen, waarmede dergelijk werk door Inlanders, zelfs door Inlandsche knapen, haast kinderen nog, wordt verricht, zal daaraan niet meer twijfelen. In welke mate te Soerabaia goedkoop gewerkt wordt, blijkt wel het duidelijkst daaruit, dat blijkens de opgegeven cijfers de opbrengst van den afval ongeveer f 12000 of jaarlijks f 4000 meer bedraagt dan het gezamenlijk bedrag der arbeidsloonender pottenstempels en gereedschappen en der algemeene onkosten; zoodat de prijs der patroonhulzen lager is dan die van de grondstoffenwaaruit ze worden vervaardigd. Voorts moet wel in het oog gehouden worden dat de financieele schade, aan de opheffing der patroonfabriek verbondenzich geenszins bepaalt tot de boven berekende som van f 80000 's jaars. Bij die opheffing toch verminderen de uitgaven voor de P. W. op verre na met met het totaal der uitgaven voor de patroonfabriek. Stoom kracht blijft namelijk voor de P. W. onmisbaar en al wordt de vereischte drijfkracht minder, het kolenverbruik in de machine zal daardoor zeer weinig afnemen. Een directeur en twee ondergeschikte officieren blijven volstrekt noodig; één opzichter en één meester knecht evenzoo met het oog op de fabricage der buizen en tal van andere voorwerpen bovenvermeld; maar de hoofdzaak is, dat in ver band met de zeer groote waarde aan materialen, die in de patroonfabriek worden verwerkt, de percentsgewijze verhooging voor algemeene onkos ten, die thans 8.88% heeft bedragen, bij opheffing van de pa troonfabriek, voor de overblijvende P. W tot minstens 100% stijgt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 79