72 der draagbare wapenen op de begrooting voor als uitgaven ten be hoeve van het Wapen der Artillerie. Een geheel ander aanzien zou die begrooting hebben indien de prijs der 6000000 patronen 'sjaars en de uitgaven, die bij andere onder deden van het wapen ten behoeve van andere wapens en diensten van het leger worden gedaan, daarmede verrekend werden, op de wijze als bij zoovele andere verstrekkingen aan andere wapens en diensten geschiedt; de verhoudingscijfers der kosten van het eene wapen en het andere zouden een zeer belangrijke wijziging ondergaan en hoogst waarschijnlijk zou blijken dat alle bijzondere aanleiding tot bezuiniging op het Wapen der Artillerie ten eenemale ontbreekt. Een tweede punt, waarop dient te worden gelet, is het aan de opheffing der artilleriewerkplaatsen, maar vooral van de P. W. en de buskruitmolens verbonden gevaar van volstrekte afhankelijkheid van de stoomvaartmaatschappijen, waarin men daardoor vervalt. Op dit oogenblik, nu die werkplaatsen nog bestaan, zullen waarschijnlijk betrekkelijk billijke vrachtprijzen, ook voor den overvoer van buskruit en munitiën kunnen worden bedongen. Doch hoe zal het zijn indien de patroonfabriek en de buskruitmolens in Indië zijn opgeheven en daarmede voor een ieder de onmogelijkheid van in eigen behoefte te voorzien is bekend geworden? Bij klachten over zeeschade, die niet kunnen uitblijven, zal niet onwaarschijnlijk strijd ontstaan of bij den overvoer alle voorzorgen zijn in acht genomen, die voor munitietrans porten uoodig zijn; ongetwijfeld zal blijken, dat dit in de meeste ge vallen niet kan worden aangetoond maar, wanneer aan dien overvoer bijzondere eischen gesteld worden, zullen reeds om die reden hoogere vrachtprijzen gevraagd worden. Voorts zal er, naar met zekerheid voorspeld kan worden, door de betrokken maatschappijen vooral indien ooit eenig ongeluk, hoe onbeduidend ook, aan boord van een der stoomschepen mocht voorvallen op worden gewezen, dat de overvoer van groote hoeveelheden buskruit en munitie den handel huiverig doet zijn van die schepen gebruik te maken voor den over voer van koopwaren, dat de assuradeuren hunne premiën verhoogen, dat de passagiersvaart ten eenenmale wordt belemmerd en wat al niet meer en dat zij daardoor in de noodzakelijkheid zijn gekomen het tarief der vrachten, wat die artikelen betreft, te herzien. Het eenige

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 83