73 middel daartegen, concurrentie van vreemde maatschappijen, zal in deze niet kunnen worden aangegrepen, want dat de overvoer van oor logsmunitiën met vreemde maatschappijen in ieder geval moet worden vermeden, zal wel geen betoog vereischen. Hetzelfde wat hier voor vrachtprijzen is gezegd, geldt natuurlijk ook voor aanschaffingsprijzen van die artikelen, welke niet uit Rijks werkplaatsen worden betrokken. Blijft men bijvoorbeeld aan revol- verkruit en buskruit voor sasringen dezelfde eischen van fijnheid, zuiverheid en innige menging der bestanddeelen stellen, waar aan zij tegenw oordig beantwoorden en de practijk heeft de noodzake lijkheid daarvan bewezen dan is het niet aan twijfel onderhevig of een leverancier zal daardoor andere betaling vergen dan den thans geldenden prijs voor buskruit No. 1 en 2. Eindelijk is er nog één punt, dat wel niet met financiën in ver band staat, maar daarom niet minder van gewicht is. Naar ons oordeel is het te voorzien dat door opheffing van de technische inrichtingen het wetenschappelijk peil van het korps officieren der Nederlandsch-Indische artillerie op droevige wijze zal dalen. Wij erkennen ten volle, dat de eerste en gewichtigste taak, die voor dat officierskorps is weggelegd, wordt vervuld door hen, die ingedeeld zijn bij de compagnieën artillerie, welke zich voor den vijand bevin den of ieder oogenblik in dien toestand kunnen worden gebracht; maar gelukkig bestaat er geen scheiding tusschen hen en degenen, die op dit oogenblik bij de artilleriewerkplaacsen zijn ingedeeld. Het moge met enkelen zijn voorgekomen, dat zij een zeer groot aantal jaren bij de technische inrichtingen werkzaam zijn geweest, met anderen dat zij hunnen geheelen officiersdiensttijd buiten dat ouder- deel van het wapen hebben doorgebracht, regel is dat de officieren der artillerie nu hierbij, dan daarbij dienst verrichten. Wij vreezen dan ook niet in het boven gezegde misverstaan te zullen worden; er kan toch al ware het slechts daardoor geen sprake van zijn te beweren, dat de officieren der technische inrich tingen ten aanzien van wetenschappelijke ontwikkeling een hooger standpunt zouden innemen, dan hunne elders geplaatste collega's; maar wel meenen wij, dat wanneer door opheffing van de technische inrichtingen voor geen enkel artillerie-officier meer gelegenheid bestond

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 84