79 crutenschool zoodanig aamen, dat zij u geven datgene, wat ge in de gevechtsvoorschriften noodig hebt." Doch overal waar de beginselen der aldus te scheppen voorschriften overeenstemmen met die der overeenkomstige Nederlandsche regle menten, laat daar de vorm de tekst zoo gelijkvormig mogelijk, ja, zelfs gelijkluidend (1) met die van het moederland zijn. De taak aan het Indische leger opgelegd eisclit dringend tactisch bruikbare reglementen. De ondervinding door dat leger gedurende tientallen van jaren opgedaan, de rijke krijgsgeschiedenis levert hiervoor de gege vens. De nevenbelangen zooals detacheeringen, Koloniale Reserve enz. wijzen er echter op om daar, waar het hoofdbelang er niet door geschaad wordt, de gewenschte overeenstemming daar te stellen. De opleiding van het officierskorps, de Koloniale Reserve, de de tacheeringen en overplaatsingen kunnen nooit noodzakelijk maken dat de te volgen tactiek een andere zij. Omgekeerd kan echter die tactiek er wel op wijzen, dat er veranderingen in het legerstelsel noodigten minste zeer zeker wenschelijk zjjn. C. 's Graveuhage, Maart 1894. (1) Dit geldt bijv. nagenoeg geheel voor de twee eerste afdeelingen van de Re- cruten8chool. Verschillen by de gymnastische oefeningen komen mij niet zoo vreemd voor als den Heer Niesten. Ik geloof, dat ook hij wel inziet, dat lenigheid eerder te verkrijgen is bij den Inlandschen soldaat en de vrijwilligers van het Indische leger dan bij het hoofdelement van het Nederiandsche leger den Nederlandschen boeren jongen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 90