107 heeft, die paarden heeft gekocht of zien koopen en zich toen een voorstelling maakte van hetgeen ze tijdens den arbeid zouden blijken te vermogen, heeft merkwaardige teleurstellingen en ontgoochelingen evengoed als verklaarbare verrassingen ondervonden. Ieder heeft paarden met harmonischen bouw, die kracht naast lenigheid beloof den, verre beneden billijke verwachtingen zien blijven, en zeer gewone „eenvoudige dieren'' hoogst bevredigend zien gaan en zich zelf vlug africhten. Dit op den voorgrond gesteld, blijft de vraag of een oor deel omtrént het individueele rijpaard gebaseerd op het exterieur als regel „im höchsten Grade trügerisch" genoemd moet worden, „da selbst die auffallendsten Mangel desselben durch die, dem Individuum innewohnende Kraft Nerv, Blutmitunter ausgeglichen werden, wahrend der regelmassigste Bau bei sehlaffer Grundfaser nichts hilft." Immers al kan, gelijk de Engelschen zeggen, „een paard in iederen vorm loopen", zoo valt toch niet te ontkennen dat volgens de em pirie, verklaard en aangevuld door de abstracte wetenschap, voor een rijpaard een andere bouw doelmatig is dan voor een renner, voor een draver, voor een springer, of voor een tuigpaard. En die Nerv, Blut, daar heeft men bitter weinig aan om er van te voren op te bouwen, vijl men geen volbloeds met een pedigree voor soldateDpaarden in de manege krijgt, en omdat men ook iets anders verlangt dan uitsluitend of in de eerste plaats snelheid. Men houde echter de omstandigheid, waaronder Plinzner de door mij geciteerde woorden spreekt, in het oog. Op zich zelf beschouwd zijn ze zeker onjuist, immers dan zou men ze moeten toepassen bij het koopen van paarden, maar dit geldt het hier niet. Men moet aannemen dat door de remonte-commissiën slechts paarden gekocht zijn die zich, door hun bouw, alle leenen voor de africhting tot rijpaard, maar uit den aard der zaak in verschillende mate, en die mate nu, beweert Plinzner, kan men niet beoordeelen afgaande op hun lijnen. Nochtans komt hij zelf later toch min of meer op zijn eerste oordeel terug, waar hij de moeielijkheid tot bijbrengen betoogt van een zekere klasse Pruisische remonten met korten hals en gedrongen bouw (sterken rug.) Enkele africhters in Nederland hebben de gewoonte bij het ont vangen van een klasse remonten ter africhting, hun eersten indruk van ieder paard en hun verwachtingen daarop gebaseerd, aan te

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 118