121 Ontvangt de verkennende cavalerie in O een toevalstreffer, b.v. op een afstand van 1000 M. vóór de stelling AB, dan zal de cavalerie om tot nabij de stelling te komen noodig hebben 5 minuten (in draf 200 M. per minuut afleggende). Nemen wij voorts aan, dat de cava lerie 15 minuten noodig heeft voor de verkenning der stelling zelve en dat hij, die het bericht bij de colonne brengt, ook 5 minuten tijd gebruikt, dan heeft de cavalerie voor de verkenning in de vuurzone noodig 25 minuten. De colonne moet dus iets vóór Gf 25 minuten wachten om nog juist buiten het vijandelijk vuur de berichten der verkenning te ontvangen, ten einde zich in gevechtsformatie te kun nen ontwikkelen. In stede van die 25 minuten te moeten wachten, had (in tijd uit gedrukt) de colonne 25 minuten achterwaarts de verkennende cavalerie kunnen volgen om iets voor Gr aankomende, reeds het resultaat der verkenning te vernemen. En daar infanterie 60 M. in de minuut aflegt (zie blz. 24 van het voorschrift op den velddienst voor het Ned. Ind. Leger) moet zelfstandig verkennende cavalerie dus minstens 1500 M. d.i. een paal de colonne voorafgaan, om deze buiten het vijandelijk vuur zonder tijdverlies bericht te kunnen doen toekomen. Wil dus een colonnecommandant den minimum afstand bepalen, waarop zelfstandig verkennende cavalerie de colonne moet voorafgaan, dan heeft hij daartoe de volgende formule: Is dan ook de afstand, waarop de toevalstreffers invallen 1000 M,, de snelheid van cavalerie de draf en de tijd voor de verkenning be- noodigd 15 minuten, dan gaat (1) over in: Toetsen wij de formule eens aan grootere afstanden en meerder benoodigden tijd en nemen wij aan dat de toevalstreffers reeds in vallen op 2000 M. en dat de cavalerie 25 minuten voor de verkenning noodig heeft, den hebben wij alzoo: -j- tijd verkenning afstand toevalstreffers snelheid cavalerie X 60 M. (1). 2 x 2000 V 200 of 2 paal. 25 60 M. of 2700 M., d. i, in ronde cijfers 3000 M.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 132