125 exemplaar der soldatenschool van dat jaar, dat zich in de bibliotheek van de 1® en 2® Afdeeling van het Departement van Oorlog bevindt. De pas werd door den onderwijzer eerst langzaam voorgedaan en uitgelegd, en daarna door den recruut uitgevoerd op het commando le Peloton voorwaarts, 2® Marsch. Op het eerste commando werd het gewicht van het lichaam op het rechterbeen overgebracht. (1) Op het tweede commando moest de man vaardig, maar zonder schok, den linkervoet 68 cM. vóór den rechter brengen, de knie gestrekt (2), de punt van den voet naar beneden (3), en, evenals de knie, een weinig en ongedwongen naar buiten gedraaid (4). Tegelijkertijd moest hij het gewicht van het lichaam vooruitbrengen (5) en, zonder stampen, den linkervoet plat nederzetten (6), juist op den afstand waarop die voet zich van den rechter bevindt, gaande al het gewicht van het lichaam op den voet over die op den grond staat. Toorts moest hij snel doch zonder schok, den rechtervoet dicht langs den grond vooruitbrengen (7), dien nederzetten op denzelfden afstand en op gelijke wijze als zooeven ten aanzien van den linker- (1) „Om den man in staat te stellen, den eersten pas vaardig te kunnen doen." (2) „Om de recruten aan een' gelijkmatigen pas, die hoorbaar en naar de maat „is, te gewennen." (3) „Omdat het nederbrengen van de punt van den voet de knie strekt en den „voet tot het plat nederzetten voorbereidt." (4) „Omdat, als men de voeten te veel naar buiten wendde, het lichaam aan wag- „gelen zou onderhevig zijn." (5) „Om het gewicht van het lichaam op den voet die nedergezet werd te doen „rusten, en voorts om den voet die achter was, gemakkelijker op te lichten en den „pas niet te verkorten." (6) „Om het waggelen van het lichaam en het verkorten van den pas te beletten, „hetwelk onvermijdelijk zou plaats hebben, indien de hak het eerst op den grond „kwam, of zoo men den voet stampend nederzette; deze laatste beweging had daaren- „boven het nadeel dat zij den man nutteloos vermoeide." (7) „Omdat de recruten, zoo zij het been meer dan noodzakelijk is, oplichten, tijd „verliezen en zich vruchteloos vermoeien. Indien daarenboven de een het been meer „dan de andere oplicht, dan komen de voeten niet tegelijk op den grond en de tijd- „maat van den pas gaat verloren."

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 136