127 Bij de oefeningen in de pelotonsschool, waarbij de recruten op twee gelederen waren opgesteld, moesten zij bijzonder worden geoe fend in den gezwinden pas, om hen daarmede zooveel mogelijk ge meenzaam te maken. Waren de recruten in de pelotonsschool behoorlijk geoefend, dan marcheerden zij altijd met den gezwinden pas. De snelheid van dien pas kon opgevoerd of verkort worden. Bij de exercitiën moest men zich tot den tijdmaat van 108 in de minuut bepalen. Bij den aanval, of onder andere omstandigheden die grootere snel heid vereischten, kon zij tot 120 in de minuut worden gebracht. De z. g. Pas-de-route was de frontmarsch met den gezwinden pas, en met een el tusschenruimte tusschen de gelederen. Op marsch werd de snelheid van beweging bepaald naar de ge steldheid van het land. Bij goede wegen en in vlak land werd eene snelheid van 100 pas in de minuut, geoordeeld gemakkelijk vol te houden te zijn, hoe diep de colonne ook was. De gezwinde pas was dus in 1855 de „normale" en te gelijk de eenige „marsch" pas; de gewone pas van 1855 was de deftige militaire pas voor parades, militaire begrafenissen enz. Het verschil tusschen beide passen was alleen gelegen in de snel heid, de geringe lengte f-| cM. hadden zij gemeen. Het Nederlandsche Reglement van 1860 (Indische van 1861) liet die korte en tegelijk langzame passen vervallen, en wel onder het aanbrengen van de volgende wijzigingen l6. de vroeger gegeven opmerkingen werden bijna geheel wegge laten, waarschijnlijk omdat men oordeelde, dat het daarin vervatte genoegzaam wortel had geschoten, om zulks ongestraft te kunnen doen. Ik voor mij ben van meening, dat de tijd tot het op nieuw for muleeren van dergelijke opmerkingen wederom is aangebroken, nu het systeem van 1855 door aanhoudende wijziging zijn naam als zoodanig niet meer mag dragen, en het door een geheel nieuwe me thode van opleiding moet worden vervangen. 2®. in Nederland werd de gewone pas van 68 op 75 cM. lengte gebracht, voor Indië werd de pas van 63 cM. behouden; 3®. in Nederland en in Indië werd de tijdmaat van den gewonen

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 138