130 het eerst den grond raken, en kwamen daarbij de armen winkel haaks aan het lijf gesloten met de vuisten naar binnen en de duimen naar boven, terwijl de mond moest zijn gesloten. In 1885 werd in Nederland weder teruggekeerd tot het in 1855 voorgeschrevene omtrent het op het waarschuwingscommando over brengen van het gewicht van het lichaam op den rechtervoet, en werd, zeker rekening houdende met het onmogelijke om den looppas met gestrekte knieën uit te voeren, bepaald dat deze daarbij een weinig moesten worden gebogen. De Indische recrutenschool van 1886 nam de wijzigingen van de Nederlandsche recrutenscholen van 1884 en 1885 over, doch met weglating van den eisch om op het waarschuwingscommando het gewicht van het lichaam op den rechtervoet over te brengen. Het schreef daarentegen een bij den aanvang van het onderricht langzamer tempo voor, dat geleidelijk tot het juiste moest worden opgevoerd. Met de veranderingen in den looppas ging het geheel met het Nederlandsche reglement mede. In het onderricht en de uitvoering der passen volgens de Neder landsche en Nederlandsch-Indische reglementen van 1885/86 ontstond dus verschil door het in Indië niet noodzakelijk geoordeelde om op het waarschuwingscommando het gewicht van het lichaam over te brengen op den rechtervoet, en het daar ivel noodzakelijk geoordeelde om de tijdmaat van den gewonen pas in den aanvang langzamer te nemen. De lengte van den gewonen en van den versnelden pas werd van 63 op 65 cM. gebracht. In Indië bleef het reglement van 1886 tot heden van kracht; in Nederland werd het in 1893 weer gewijzigd. Daarbij werd een der bovengenoemde verschillen tusschen het Nederlandsche en het Indische reglement weggenomen, want men keerde toen ook in Nederland terug tot den eisch van het aanvan kelijk langzamer tempo. Men hield zich daar echter aan het voor- overbrengen (op het waarschuwingscommando) van het lichaamsge wicht, en voegde nog eenige in den loop der jaren weggelaten eischen van het reglement van 1855 bij, n. 1. het eenigszins naar buiten draaien der voeten, het niet kruisen der beenen, het niet verdraaien

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 141