133 De voeten worden door spierwerking tegen den bodem aangedrukt. Het staan wordt onzekerder, naarmate de ruimte tusschen de voeten kleiner wordt, en wordt vaster als wij de beenen uit elkaar zetten. We staan het zekerst als wij een der voeten terugtrekken (of naar voren brengen?) en het grootste deel van het gewicht des lichaams op den achtersten voet doen rusten. (1) Dr. Hermann neemt in zijn handboek der physiologie aan, dat men zich eene houding kan denken, waarbij men staat zonder eenige spierinspanning, doch het aldus verkregen evenwicht is dan zeer gemakkelijk te verstoren. Het kan alleen door spierwerking stabiel, in de beteekenis van genoegzaam vast, gemaakt worden. De spierwerking, die daartoe wordt vereischt, is volgens Boehme bij het ongewapende militaire stilstaan reeds zeer groot. Het wordt nog veel grooter als de man bepakt en gewapend is, en wel zóó dat het rusten op de plaats dan van tijd tot tijd noodzakelijk wordt. (2) Het is duidelijk dat bij gelijke belasting het staan, en dus ook het gaan en het loopen, gemakkelijker moet worden, naarmate het zwaarte punt van het bepakte lichaam dichter blijft bij de plaats van het zwaartepunt van het onbepakte lichaam. Een laag hangende wei- tasch b. v. zou met het oog daarop dan ook moeten verkozen wor den boven een hoog hangenden ransel. Het gaan bestaat volgens Dr. Landois uit een, met zoo weinig mo gelijke spierwerking, in horizontale richting voorwaarts bewegen van het lichaam, met behulp van de beenen. Deze zijn daarbij afwisselend in werkingterwijl het zg. „actieve been het lichaam ondersteunt, draagt het andere, zg. „passieve" been niet tot de beweging bij. De beweging van het gaan kan dan ook in twee tijdperken wor den gesplitst. In den aanvang van de beweging staat het actieve (voorste) been loodrecht, met lichte kniebuiging, en ondersteunt het zwaartepunt van het lichaam. Het passieve (achterste) been is dan geheel gestrekt en raakt den grond nog alleen met de punt van den voet. In het tweede tijdperk der beweging neemt het actieve been tot (X) Positie „op de plaats rust." (2) Indische Recrutenscliool G. v. h. 0. 10.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 144