137 wordt grooter dan de hoeveelheid, die de longen kunnen verwerken er ontstaat dan evenwichtsverstoring. In den aanvang van inspannenden arbeid ondervindt men daarvan niet dadelijk de nadeelige gevolgen, omdat de longen zonder bezwaar het dubbele van de normale hoeveelheid koolzuur kunnen verwerken, en wordt ook het verbroken evenwicht om dezelfde reden na een kortstondige rust geheel hersteld, maar bij voortgezetten inspannen den arbeid kan de hoeveelheid koolzuur, die in het bloed wordt opge hoopt zóó groot worden, dat zij den dood van het individu veroorzaakt. Heeft er gedurende den arbeid geen evenwichtsverbreking plaats, b. v. bij de langzaam inspannende beweging van het kalme marcheeren, dan wordt de mensch voor het verbruiken van zijn krachten ge waarschuwd door de vermoeienis zijner spieren; heeft er wel even wichtsverbreking plaats, zooals bij gejaagd marcheeren en vlug loopen, dan wordt de mensch tegen overinspanning gewaarschuwd door het „buiten adem" geraken, dat zich uit in de behoefte om sneller en dieper dan gewoonlijk adem te halen, en dat hem dwingt om de beweging te eindigen, lang vóór hij dat eigenlijk door de vermoeienis zijner spieren zoude behoeven te doen. Natuurlijk treedt het euvel van „buiten adem" geraken bij goed geoefende menschen, die door oordeelkundige gymnastische oefenin gen de borst hebben verruimd, de capaciteit der longen hebben ver groot en de longwerking versterkt hebben, veel later op dan bij niet geoefende individuen, doch het moet ook voor de eerstgenoemden noodzakelijk intreden, als zij zich schuldig maken aan buitengewone spierinspanning in korten tijd. Het lang achtereen vlug loopen is dan ook altijd een gevaarlijk werk en evenzoo het geven van onderwijs in het vlug loopen door ongeschikte onderwijzers. Dr. Gori (1) zegt dan ook reeds in 1865 aangaande den versnel den pas, den looppas en den pas gymnastique, dat deze bewegingen onder de grootste vermoeienissen moeten gerangschikt worden, vooral om de belemmering in de ademhaling die zij veroorzaken, en die tot eene beginnende stikkingsflauwte kan overgaan. Die oefeningen vereischen vooral in den beginne de noodige om- (1) Dr. Gori: „Het leven van den soldaat." Utrecht, 1865.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 148